Yeni vic-dioksim ve komplekslerinin sentezi ile özeliklerinin incelenmesi
YENİ vic-DİOKSİM VE KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ İLE ÖZELİKLERİNİN İNCELENMESİ
- Tez No: 430343
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, literatürde bulunan iki adet ligand ve bu ligandların bazı geçiş metalleri ile kompleksleri sentezlendi. 1-benzilpiperazinin anti-klorhidroksiimino ile reaksiyonundan, anti-1-hidroksiiminobenzilpiperazin ligandı; 4-benzilpiperidin'in anti-klorhidroksiimino ile reaksiyonundan anti-4-hidroksiiminobenzilpiperidin ligandı sentezlendi. Bu ligandların, Ni(II), Cu(II), Co(II) metal iyonlarıyla kompleksleri sentezlendi. Bu ligandların yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, IR, elementel analiz, mağnetik süsseptibilite teknikleriyle aydınlatıldı. Ayrıca az zaman alıcı, kesinliği, doğruluğu, güvenilirliği, duyarlılığı ve seçiciliği yüksek olan spektrofluorometrik yöntem kullanılarak hem ligand ve komplekslerin hem de bunların HSA(Albumin) ile bağlanmaları fluoresans şiddetleri ölçülerek belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study two ligands and their transition metal complexes were synthesized, which were not yet reported in the literature references.The reaction of 1-benzylpiperazine with anti-choloroglyoxime's legand;The reaction of 4-benzylpiperidine with anti-choloroglyoxime's legand are synthesied.These legands, Ni(II), Cu(II), Co(II) are synthesied with metal ions.These of legands form; 1H-NMR, 13C-NMR, IR,elemental analyses is determined with the techniques of magnetik succeptibility.The fluorometric method is defined by using quik, definete, accrate, reliable, reproducible, sensitive and highly selective method which both legand complexs and these HSA (Albumin)'s volume.