Hypera postica (gyllenhal, 1813) (coleoptera: curculionidae)'da sindirim ve boşaltım sistemlerinin anatomik ve histolojik yapılarının incelenmesi
The examination of anatomical and histological structures of digestive and excretory systems in hypera postica (gyllenhal, 1813) (coleoptera: curculionidae)
- Tez No: 1010011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZYURT KOÇAKOĞLU, DOÇ. DR. ÜZEYİR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Hypera postica (Gyllenhal,1883) (Coloeptera: Curculionidae)'nın sindirim ve boşaltım sistemlerinin anatomik ve histolojik yapısı ışık ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak çalışılmıştır. H. postica ülkemizde ve dünyada yonca tarımının yapıldığı her yerde yoncada ciddi zarar yapan ekonomik açıdan önemli bir böcektir. Çalışmada kullanılan H. postica ergin türleri Mayıs 2022-2024 de Bingöl'den toplanmıştır. Stereomikroskop altında disekte edilen H. postica'nın sindirim ve boşaltım sistemine ait organları ışık ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. Elde edilen verilere göre sindirim sistemi; ön, orta ve arka bağırsak olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. İncelemeler sonucunda ön bağırsağın farinks, özofagus, kursak ve proventrikulustan oluştuğu görülmüştür. Özofagus boru şeklinde basit yapılıdır ve farinks ile kursak arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Kursakta intima, tek tabakalı epitel ve kas tabakası gözlenmektedir. İntimada ikiye çatallanmış uzun dikensi yapılar mevcuttur. Proventrikulus kursak ve orta bağırsak arasında yer almakta olup yüzeyinde enine ve boyuna kaslar iyi gelişmiştir, iç tarafında ise intimada dikenler paralel diziler halinde tabakalar oluşturmuş olup yıldız görünümündedir. Orta bağırsakta anteriyor ve posteriyor olarak ikiye ayrılmıştır, ayrıca orta bağırsakta silindirik epitel hücrelerinin lümene bakan tarafında ise mikrovillus denen yapılar gözlenmiştir. Orta bağırsak ve arka bağırsak arasında Malpighi tübülleri ve gastrik çekumlar yer almaktadır. Çekum lümeninde yığınlar halinde bakteriler görülmüştür. Arka bağırsak; ileum, kolon ve rektumdan meydana gelmektedir. Malpighi tübüllerinin distal kısmı kolon duvarına bağlanmıştır. Rektumu çevreleyen kas yapısı oldukça kalındır, lümende bakterilere rastlanmıştır. Bu çalışma sonucunda daha önce incelenmemiş olan H. postica'nın sindirim ve boşaltım sisteminin anatomisi ve histolojisi detaylı olarak açıklanmış ve diğer türlerle benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırılmıştır. Böylece yapılan çalışmalar sonucu bu konuda yapılacak sistematik çalışmalara ve tarım zararlısı olan bu türlerle mücadelede yapılacak olan çalışmalara temel oluşturarak katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the anatomical and histological structures of the digestive and excretory systems of Hypera postica (Gyllenhal, 1883) (Coleoptera: Curculionidae) were studied using light and scanning electron microscopy (SEM). H. postica is an economically important insect that causes serious damage to alfalfa wherever alfalfa is cultivated in Turkey and worldwide. The adult H. postica species used in this study were collected from Bingöl between May 2022 and 2024. Organs of the digestive and excretory systems of H. postica, dissected under a stereomicroscope, were examined under light and electron microscopies. According to the obtained data, the digestive system consists of three main parts: the foregut, midgut, and hindgut. The examinations revealed that the foregut consists of the pharynx, midgut, crop, and proventriculus. The esophagus is a simple, tubular structure that connects the pharynx to the crop. The crop contains an intima, a single-layered epithelium, and a muscular layer. There are long spiny structures in the intima that are bifurcated into two. The surface of proventriculus is located between the crop and midgut, with well-developed annular and longitudinal muscles. On the inner side, parallel rows of spines form layers in the intima, giving it a star-like appearance. The midgut is divided into anterior and posterior parts. In addition, on the luminal side of the columnar epithelial cells in the midgut, structures called microvilli were observed. Malpighian tubules and gastric caeca are located between the midgut and hindgut. Bacteria were observed in clumps within the caecal lumen. The hindgut consists of the ileum, colon, and rectum. The distal portion of the Malpighian tubules is attached to the colon wall. The muscle layer surrounding the rectum is quite thick, and bacteria were found in the lumen. This study provides a detailed description of the anatomy and histology of the digestive and excretory systems of H. postica, a species not previously studied, and compares its similarities and differences with other species. The results of this study are intended to contribute to the basis for systematic studies on this topic and future efforts to combat these agricultural pests.