Resonant field: A critical analysis of user interface design in digital media
Tınlayan alan: Dijital medyada, kullanıcı arayüz tasarımının eleştirel bir analizi
  1. Tez No: 430405
  2. Yazar: ERHAN TUNALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, digital medyadaki kullanıcı arayüz tasarımını analiz eder. Yeni metodolojiler, algılar, yaklaşımlar ve yeni teknolojiler bu paradigmayı daha iyi anlamamızı sağlar. Sanat ve tasarımın değişen doğası ve tanımı içerisinde, bu tarz işler, izleyiciyiciyi kullanıcıya veya tasarımcıya çevirerek değer ve anlam kazanır. Bu tezin odağı, kullanıcının/katılımcının sanatçı/tasarımcı tarafından tasarlanan arayüz ile etkileşiminden doğan kullanıcı deneyimini üzerinedir. Alanda üretilmiş işler ve tasarlanmış etkileşimli yerleştirme analizi üzerinden etkileşim katmanları ve arayüz tasarımını inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes user interface design process in digital media. New methodologies, new perceptions, new approaches and new technologies help unfolding new understandings within this paradigm. Within the shifting nature and definition of art and design, a work has become something that gains value and importance as the audience of such works are transformed into users or participants. The core of this thesis is on the user experience through the interaction of the user/participant with the interface designed by the artist/designer. It probes into the levels of interaction and user interface design through analysis of works from the domain and a designed interactive installation.