Media representations of migrant sex workers from former Soviet Union countries in Turkey
Eski Sovyet Ülkelerden gelen Türkiye'deki göçmen seks işçilerin medyada gösteriliş biçimi
- Tez No: 430406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Sociology, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu tez, eski Sovyet ülkelerden gelen Türkiye'deki göçmen seks işçilerin medyada gösteriliş biçimini incelemektedir. Bu çalışma, medyayı devlet egemenliği ve ataerkillik aracı olarak görmekte ve göçmen seks emeğinin medyada gösteriliş biçimini incelemektedir. Bu çalışmada kullanılan yöntemler NVivo 11 yazılımı ile yapılmış geleneksel içerik analizi ve söylem analizidir. Göçmen seks emeğinin medyada gösteriliş biçimini incelemek için 1992 ile 2014 yılları arasında beş Türk gazetesi (Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Zaman) seçilmiş ve 990 haberin içerik analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, 1990'lardan itibaren medyanın devlet egemenliğini yeniden üreten bir ideolojik platform olarak Türkiye'deki göçmen seks emeği konusunda kamuoyunu şekillendiren en önemli faktör olduğunu ileri sürülmektedir. Yazar, göçmen seks emeğinin medyada gösteriliş biçimini ve arz ve talep gibi kilit noktalarını tartışmakta ve medyanın hem kapitalist hem ataerkil istismar sorunu olarak görülen göçmen kadınların seks emeğinin istismarın kolaylaştırmak konusunda rolünü incelemektedir. Aynı zamanda bu çalışmada medya ve devlet etkileşimi, düzensiz göç ve insan ticareti konusundaki literatürün eleştirel tartışması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines media representations of migrant sex labor of women former Soviet Union countries in Turkey. Treating mass media as an instrument of state hegemony and patriarchy, this study uses a Marxist feminist and historical materialist theoretical framework to examine media representations of migrant sex labor. The methodology applied in the study is conventional content analysis conducted with the help of NVivo 11 software and discourse analysis. In order to examine media representations of migrant sex labor in Turkey, a content analysis of 990 articles in five Turkish newspapers (Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah and Zaman) is conducted for the period of 1992-2014. It is argued that the media as an ideological platform in which state hegemony is being reproduced was the most important factor shaping public opinion about the issue of migrant sex labor in Turkey starting from the 1990s. Discussing media representations of the issue and its key aspects such as supply and demand sides of migrant sex labor, the author examines the role of the media in facilitating exploitation of migrant women's sexual labor as a problem of both capitalist and patriarchal exploitation. Critical discussion of the literature on the topic of the interaction between the media and the state, and literature on irregular migration and human trafficking of migrant women in Turkey is also provided in this study.