Grafikte piktogramların gelişmesi açısından işaret ve semboller
The Sign and symbols by means of the development of pictograms in graphic art
  1. Tez No: 43049
  2. Yazar: NEYYİRE DEREOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TAŞÇI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET“Grafikte Piktogramların Gelişmesi Açısından İşaret ve Semboller”konulu çalışmada, varoluştan itibaren işaret ve sembollerin tarihsel gelişimi anlatıldıktan sonra günümüzde kullanılan işaret sistemleri ve grafik semboller, toplumsal haberleşmede kullanılan görsel bildirişim ve iletişim sembolleri incelenmiştir. Giriş bölümünde, doğadaki işaret ve semboller, yazının ilk evreleri kısaca anlatıldıktan sonra, birinci bölümde, işaret ve sembollerin geçmişteki örnekleri araştırılmış olup, piktografi ve ideografinin tanımları, yazının oluşumu ve gelişmesi, alfabenin doğuşu, yazı nın geçirdiği evreler anlatılmıştır. İkinci bölümde, sembol ve işaret kavramlarının gelişim ve değişim aşamaları gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, günümüzde sembol sisteminin gelişmesi ve görsel bildirişim ve iletişim sembolleri örneklerle gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise sembol ve işaretlerin zamanımızda iletişimin bütünleyici bir parçası olduğu, insanların birçok olay, durum, renk ve biçim karşısında aynı algılama ve davranış özellikleri gösterdikleri anlatılarak sembollerin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- Ill - SUMMARY The subject of this work is“The Signs and Symbols by Means of the Development of Pictograms in Graphic Art”. The historical development of signs and symbols since the beginning of time has been described and the visual informative and communicative symbols used in public communication in our daily life has been examined. In the introduction section, the signs and symbols in nature and the first periods of writing have been explained briefly. In the first section, the examples of signs and symbols in the past have been researched. Also the definition of pictography and ideography, the formation and development of writing, the derivation of the alphabet and the periods of writing have been explained. In the second section, the progress and variation of signs and symbols have been discussed. In the third section, the visual and communicative symbols and the development of this system have been explained with examples. In the conclusion, the importance of symbols has been emphasized by pointing out that signs and symbols form a completion to communication and that people have shown the same attitudes and understanding towards events, situations, colours and forms.