İşletmelerde yönetim kurulu üye özelliklerinin yönetim kurulu performansına etkisi
The impact of board members features on board performance in the firm
- Tez No: 430504
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ AKSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Araştırmanın amacı, işletmelerde yönetim kurulunun etkinliğini arttırma kapsamında yönetim kurulu üye özelliklerinin yönetim kurulu performansı üzerindeki etkisinin istatistiksel analizler çerçevesinde test edilmesidir. Bu bağlamda tespit edilen alt boyutların kendi aralarındaki ve yönetim kurulu performansı ile olan ilişkileri ortaya konmuştur. Araştırma, işletmelerde yönetim kurulu üye özelliklerinin yönetim kurulu süreci bağlamında yönetim kurulu performansı üzerine etkilerinin incelenmesine yönelik ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul'da işlem gören işletmelerin yönetim kurulu üyeleri, örneklemini ise bu işletmelerden yönetim kurulu bulunan ve ankete olumlu yanıt vereceği değerlendirilen işletmelerin yönetim kurulu üyeleri oluşturmaktadır. Araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Söz konusu anketin oluşturulmasında kurumsal yönetim literatüründe yaygın olarak kullanılan güvenirliliği ve geçerliliği çeşitli araştırmacılar tarafından test edilen, farklı ölçekler temel alınarak geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Anketin birinci kısmında 11, ikinci kısmında 29, üçüncü ve son kısmında yönetim kurulu üyelerinin sahip oldukları rolleri sergileme yeteneklerini ya da rol performanslarını değerlemek için 34 sorudan oluşan ve“kesinlikle katılmıyorum”ve“kesinlikle katılıyorum”aralığında 5-li likert tipi bir ölçek yer almıştır. Anket bizzat örneklemi oluşturan yönetim kurullarına web/posta ortamında gönderilerek ve telefon ile bizzat görüşülerek uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows SPSS v22.0 programı kullanılmıştır. Anket sonuçları, faktör analizi, regrasyon ve korelâsyon analizi ile elde edilmiştir. Analiz sürecinde istatistiksel paket programı kullanılmış, yorumlar yapılmış, sonuçlar üzerinde tartışılmış ve çıkarımlar yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde kurumsal yönetimde öne çıkan temel bilgiler, ikinci bölümünde kurumsal yönetim ve kurumsal yönetim ile yönetim kurulu arasındaki ilişkilerin kavramsal çerçevesi, üçüncü bölümde inceleme konusunu oluşturan yönetim kurulları detaylı bir şekilde ele alınmış, dördüncü bölümde ise çalışmanın anket ile elde edilen verileri analiz edilmiş ve araştırmanın hipotezleri ile anket sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmış, son bölümde ise araştırmadan elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research, increase the efficiency of businesses in the management committee board members within the scope of the impact on the performance characteristics of the board is to determine the framework of statistical analysis. Relationships with one another and board performance of the dimensions identified in this context were revealed. Research company board members in the board process was carried out in the context of the relational model features the board to examine the effects on performance. The universe of this research, a board member of the company traded in Istanbul, the sample is considered to create a board member of the company board of directors of this company and who responded positively to the survey. Research data were collected by questionnaire method. The creation of the aforementioned survey, widely used by corporate management reliability and validity of the literature tested by various researchers, it developed using different scales based on the scale developed. In the first part of the questionnaire has 11 questions, 29 in the second part of the third and to value the latter part of the board of talent exhibited roles owned by a member or part of the performance consists of 34 questions and“strongly disagree”and“strongly agree”5-S intervals in a Likert-Type scale has taken place. Polls personally sample boards forming the web/mail sent to the media by phone and in person interviews were applied. The main principles of the practice, especially studies, expected results from the study are emphasized contribution to the literature and science of management. When assessing the results obtained in this study for statistical analysis using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows SPSS v22.0 program was used. Survey results were analyzed by factor analysis, correlation and regression analysis. Statistical software program used in the analysis process, comments made, discussed the results and conclusions are made. At the beginning there is a general knowledge about study, In the second part of the study, corporate governance and the conceptual framework of the relationship between the board and corporate management, in the third part boards of directors constituting the examination dealt with in detail, in the fourth part the data obtained from surveys of the study analyzed and hypotheses were evaluated with survey results of the research, last section has reviewed the findings obtained from research.