Psikolojik sözleşme ihlalleri, örgütsel vatandaşlık ve örgütsel adalet algısı ilişkisine yönelik bir araştırma
A research on psychological contract violations and on relationship between organizational citizenship and perception of organizational justice
  1. Tez No: 430505
  2. Yazar: MURAT DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzde örgütler açısından, çalışanların sadakatle faaliyette bulunması rekabet açısından önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmanın amacı, psikolojik sözleşme ihlallerinin örgütsel vatandaşlık davranışları ve örgütsel adalet algısı üzerine olan etkisini belirlemektir. Bu maksatla TRB-1 bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bulunan kamu ve özel banka çalışanlarının (n=312) katılımıyla veriler toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde (keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi, ANOVA, t testi) psikolojik sözleşme ihlallerinin, örgütsel vatandaşlık davranışları ve örgütsel adalet algısı üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca örgütsel adalet algısının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ile araştırma değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu araştırma sonucunda ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today for organizations, the activities of the employees working in loyalty is important in terms of competition. The purpose of this study is to determine the effects of the psychological contract violations on organizational citizenship behaviour and organizational justice perception. Data with the participation of public and private banks employees (n=312) in TRB-1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) region have been collected for this purpose. As a result of analysis made (Explatoratary and confirmatory factor analysis, correlation and regression analysis, ANOVA, t test) it has been seen that the effect of psychological contract violation on organizational citizenship behavior andorganizational justice is negative and significant. Also, the effect of perception of organizational justice on organizational citizenship behavior was determined to be positive and significant. It was demanstrated in the result of the survey that there are significant differences between demographic characteristics of the respondents and research variables. The results obtained were discussed by comparing with the studies in the literature.