Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde cezai şart ve kira tazminatı
Penal clause and rent paymen i̇n bui̇ldi̇ng constructi̇on contract i̇n return for share plot
- Tez No: 430522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Konut ihtiyacının karşılanması insan için zaruridir. Bu ihtiyaç birçok sözleşme türünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi de bunlardan biridir. Bu sözleşme uygulamada sıkça yer almakla beraber mevzuatta düzenlenmemiştir. Bu sözleşme sayesinde arsa sahibi ve müteahhit bağımsız bölüm sahibi olmaktadır. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi çift tipli karma sözleşmeler içerisinde yer alır. Bu sözleşme, müteahhidin borcu açısından eser sözleşmesi, arsa sahibinin borcu bakımından ise taşınmaz satımı ya da satış vaadi özelliği taşır. Çalışmamızın birinci bölümünde öncelikle kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği ve benzer sözleşmeler ile karşılaştırılması hususunda incelemeler yapılmıştır. Daha sonra tarafların hak ve borçlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, kat karşılığı inşaat sözleşmesinde cezai şartın tanımı, unsurları, hukuki niteliği ve türleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde, yeri geldikçe, cezai şart ile kira tazminatı arasındaki benzerlik ve farklılıkları üzerinde de durulmuştur. Yine bu bölümde cezai şartı aşan zarar talepleri ile cezai şartın indirilmesi inceleme konusu yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise kat karşılığı inşaat sözleşmesinde kira tazminatının tanımı, hukuki niteliği, unsurları üzerinde durulmuştur. Kira tazminatının ne şekilde belirleneceği de çalışmamızın bu bölümünde ele alınmıştır.Son olarak, çalışmamızda vardığımız kanaatlere sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supplying residence is essential for human. Because of this essentiality many types of contracts appear. Building construction contract in return for share plot is one them. Although this contract is frequently used in the practice, it isn't legislated. Thanks to this contract, land owner and contractor own detached part similarly. Building construction contract in return for share plot is a double type contract from mixed contracts. This contract is freelance contract for the contractor, immovable sales contract or promise to sale of immovable for the land owner. In the first section of study, investigated definition, elements, similar contracts of definition building construction contract in return for share plot. Then the parties are dealt with rights and obligations . Second section is related penal clause. In this section investigated definition, elements, types of penal clause in building construction contract in return for share plot. Also in this section when necessary, has also focused on the similarities and differences between penal clause with rent payment. It was also examined claims damages in excess of the penal clause and lowering the penal clause in this section. The third section is related rent payment. In this section investigated definition, elements, types of rent payment in building construction contract in return for share plot. Determination of the amount of rent compensation was also examined in this section Finally, the opinions that we have reached throughout our thesis are reviewed collectively in the result section.