Türk hukuku'na ve FIDIC'e göre kat karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin borçları
According to Turkish law and the FIDIC,the liabilities of the contractor in constructi̇on contract in return for flat
  1. Tez No: 602717
  2. Yazar: ESRA DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE GÖKÇE TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnşaat sektörü ülkemiz ekonomisinde belirleyici rol oynamaktadır. Günümüzde popüler olan ve uzun vadede popülerliğini devam ettireceği öngörülen kentsel dönüşüm planlamaları bu sektörün ekonomideki payının artacağını göstermektedir. Bu yüzdendir ki ulusal ve uluslararası inşaat firmaları ile arsa sahipleri arasındaki uyuşmazlıklarda uygulanacak hukuki düzenlemeler önem arz etmektedir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile ilgili yasal düzenleme bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu sözleşmelerden doğan uyuşmazlıklarda birtakım düzenlemelerin doğrudan, bazı düzenlemelerin de kıyas yolu ile uygulanması gerekmektedir. Çalışmada genel hatları ile kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, şekli, benzer diğer sözleşmelerden farklılıkları, sözleşmenin tarafları ve sona erme sebepleri belirtilmiştir. Bu çalışmanın temelini teşkil eden; sözleşme taraflarının (yüklenici ve işsahibi) sorumlulukları detaylı olarak anlatılmıştır. Ayrıca yüklenicinin teslimden sonraki sorumluluklarından da bahsedilmiştir. Genellikle yüklenici firmanın yabancı olması durumunda kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde FIDIC standart sözleşmeleri uygulanmaktadır. Günümüzde ulusal firmalar tarafından da kullanılan standart sözleşmeler, yüklenicinin tabi olduğu hukuk düzenini bilmemesinden kaynaklanacak sorunların önüne geçmeyi hedeflemektedir. Çalışmada FIDIC standart sözleşmeleri kapsamında yüklenicinin (müteahhit) sorumluluklarından da bahsedilmiştir. Yüklenicinin sorumluluklarını yerine getirmemesi veya temerrüde düşmesi neticesinde; uygulamada cezai şart ve kira tazminatı müesseseleri gündeme gelebilmektedir. Çalışmada bu müesseselerden bahsedilmiş ve hangi durumlarda uygulanabileceği belirtilmiştir. Son olarak kat karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar ve ilgili yargı kararları ele alınarak; özellikle yüklenicinin sorumlulukları konusunun somutlaştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector plays a determining role in the economy of our country. Urban regeneration plannings, which are popular today and envisaged to continue to be popular in the long run, show that the share of this sector in the economy will increase. Therefore, the legal arrangements to be applied in disputes between national and international construction companies and landowners have importance. There is no legal arrangement regarding the constructi̇on contract i̇n return for flat. Therefore, in the disputes arising from these contracts, some arrangements should be applied directly and some arrangements should be applied by comparison. In the study, in general terms, the definition of the constructi̇on contract i̇n return for flat, the legal characteristics, the form, differences from other similar contracts, the parties to the contract and the reasons for termination are stated. The liabilities of the contracting parties (contractor and land owner), which form the basis of this study, are explained in detail. Contractor's liabilities after delivery are also mentioned. In general, FIDIC standard contracts are applied in constructi̇on contract i̇n return for flat in case the contractor is foreign. The standard contracts, which are also used by national firms today, aim to prevent the problems arising from not knowing the legal order to which the contractor is subject. In this study, the liabilities of the contractor are also mentioned within the scope of FIDIC standard contracts. As a result of the contractor's failure to fulfill his liabilities or default, in practice, penal clause and rent payment (compensation) institutions may come up. In the study, these institutions are mentioned and in which cases they can be applied is stated. Finally, it is aimed to concretize especially the responsibilities of the contractor by considering the disputes arising from the constructi̇on contract in return for flat and the related judicial decisions.