Türkiye'de askerlik hizmetine ilişkin gelirler: Bedelli askerlik, dövizle askerlik ve idari para cezası uygulamaları
Türkiye'de askerlik hizmetine i̇lişkin gelirler: Bedelli askerlik, dövizle askerlik ve i̇dari para cezasi uygulamalari
  1. Tez No: 430534
  2. Yazar: İBRAHİM DAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DEĞİRMENDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemizde uygulanmakta olan askerlik hizmetine ilişkin kamu gelirlerini ve bu gelirlerin bütçeye olan katkılarını ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; kamuoyunda her zaman gündemde olan bedelli askerliğin tarihi gelişimi, günümüze kadar uygulanan bedelli askerlik düzenlemeleri ve bu düzenlemelerden elde edilen gelir konuları incelenmiştir. İkinci bölümde; dövizle askerliğin tarihi gelişimi, dönemler halinde yürürlükte bulunan dövizle askerlik uygulamaları ve dövizlik askerlikten elde edilen gelir konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde; 2011 yılında“Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 6217 sayılı Kanun'un”yürürlüğe girmesiyle birlikte bazı askeri kabahatler için getirilen idari para cezası uygulaması ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bedelli askerlik ve dövizle askerlikten elde edilen gelirin mali boyutu ele alınmış ve teorik bilginin yanında sonuca dair somut veriler ortaya konulmuştur. Cumhuriyet tarihimizden itibaren yürürlükte olan dövizle askerlik ve bedelli askerlik uygulamalarının tamamına yer verilerek bu konuda kapsamlı bir kaynak sunulmuştur. Son yıllarda uygulamaya giren asker kaçakları için idari para cezasının uygulama boyutu ele alınarak; ceza süreci ve güncel rakamlarla örnek hesaplamalara yer verilmiştir. Yakın tarihimizde uygulanan 2011 ve 2014 yılı bedelli askerlik uygulaması, dövizle askerlikle ilgili değişen son mevzuat ve mevzuatımızda yeni olan askerliğe ilişkin idari para cezalarının uygulanması ilk defa ele alındığından literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present public revenues relating to military service with their contribution to the budget, and it consists of three sections. In the first section; historical development of paid military service which always remains on the agenda of public, applied paid military service regulations until today, and the revenue that derives from these regulations are examinated. In the second section; historical development of military service in foreign exchange, military service in foreign exchange regulations which are in effect along certain terms, and the revenue that derives from military service in foreign exchange are examinated. In the third section; administrative fine regulation which replaced by military misdemeanors after“The law number 6217 that aims to make amendments in some laws in order to speed up judge services”took effect in 2001 is examinated at large. Financial aspect of the revenue that derives from paid military service and military service in foreign exchange is dealed, and tangible data as to results, as well as theoretical information are presented. A comprehensive resource is presented by dealing with all paid military service and military service in foreign exchange regulations from history of the republic. It includes practical aspect of administrative fines which went into effect in recent years for awols, as well as penalty process and example calculations with up-to-date figures. It presents substantial contribution to literature since it is the first time dealing with 2011 and 2014 paid military service from our recent history, current legislation relating to military service in foreign exchange, and administrative fines relating to military service which is so new in our legislation.