Yusuf B. Abdullah el-Gürânî'nin (D. ?-v. 1367) 'Beyânu Esrâri't-Tâlibîn Fi't-Tasavvuf' adlı eserinin tahkik ve tahlili
Yusuf B. Abdullah al-Gurani and his manuscript work secrets of followers (Asrar al-Talibin)
- Tez No: 430535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Yusuf b. Abdullah Gürânî, zühd dönemi ve ilk dönem tasavvufunun izlerini taşıyan parlak bir sosyo-kültürel ortamda yaşamış olan önemli bir mutasavvıftır. Onun önemli olması kendisinden önce yaşayan“zâhidler”ve“mutasavvıflar”tarafından oluşturulan tasavvufî birikim için bir köprü görevi görerek onların sonraki döneme aktarılmasını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Gürânî, bu aktarım işini hem şifâhî olarak hem de eser telif ederek yapmıştır. Onun telif ettiği eserlerden birisi de tasavvufî düşüncenin temel konularını işleyen Beyânu Esrâri't-Tâlibîn Fi't-Tasavvuf 'tur. Bu çalışmada dönemin sosyo-kültürel özellikleri başta olmak üzere Gürânî'nin hayatı, kişiliği ve tasavvufî duruşu genel olarak belirtilmiştir. Sonrasında Gürânî'nin "Beyânu Esrâri't-Tâlibîn Fi't-Tasavvuf adlı eseri tanıtılmış, eserde öne çıkan bazı konular değerlendirilmiş ve ardından da eser Türkçe'ye tercüme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In conclusion, Yusuf b. Abdullah al-Gurani is an important Sofi who carried the traces of the first terms of the piety and Islamic sufism, and had lived in a brillant socio-cultural place. Gurani is an important person who had passed down“Sofi and Devotee's sufistic informations”in term. In other words; he had served as a bridge between new generation and old generation. Gurani had passed down their sufistic informations with both oral and written in that term. Gurani has a number of his written works, and one of them is“Secret Of Followers (Asrar al-Talibin)”which has basic sufistic ideas. In the content of book had been remarked that term of socio-cultural informations, Gurani's life, his characteristic features, and basic sufistic ideas. Then, Gurani's manuscript work“Secret Of Followers (Asrar al-Talibin)”had been publicised, and some of popular its topics had been evaluated in that age. And then,“Secret Of Followers (Asrar al-Talibin)”had been translated into Turkish.