Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu'nda 06 mil. Yz. A 2133 arşiv numarası ile kayıtlı Mecmû'a-yı İlâhiyyât (İnceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım)
Mecmû'a-yi İlâhi̇yyât registered to o6 mil. Yz. A 2133 archive number in the Wri̇ti̇ng Collection of National Library (Exami̇nati̇on-text-di̇cti̇onary-facsimile)
  1. Tez No: 430533
  2. Yazar: SİNEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Klâsik Türk Edebiyatı'nda geniş bir yer tutmasına rağmen mecmû'alar üzerinde çok fazla çalışma yapılmamıştır. Umumiyetle kendilerini cem' eden kişilerin beğenilerini yansıtır bir not defteri görevindeki mecmû'alar, çok düzgün ve itina ile hazırlanmış olabileceği gibi dağınık ve düzensiz de olabilmektedir. Fakat bunun yanı sıra bir ihtiyacı gidermeye yönelik olanların da varlığı dikkat çekmektedir. Müstakil eserler gibi müellifinin/derleyeninin belli olduğu mecmû'alar yanında, belli olmayanları da vardır ve bunlar sayıca daha fazladır. Devrinin diline, kültürüne, sosyal yapısına ışık tutan bugünkü antolojilere karşılık gelen mecmû'alar manzum, mensur, manzum-mensur karışık olabilmektedir. Ayrıca Türkçe veya Farsça, Arapça gibi çeşitli dillerde yazılabilmektedir. Çalışmamıza konu olan mecmû'a, Din-ahlâk ve içtimâiyyât mecmû'asıdır.“Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu'nda 06 Mil. Yz. A 2133 arşiv numarası ve Mecmû'a-yı İlâhiyyât”adı ile kayıtlı bulunan bu mecmû'a, tarafımızdan transkribe edilmiş, fakat metin üzerinde derleyicisi hakkında bir kayıt bulunamamıştır.Mecmû'ada yer alan mûsîkî makamları, şâirler ve şiirlerin vezinleri tablo ile gösterilmiştir. Ayrıca şiirlerin, mûsîkî makamları ve vezin açısından incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although kept wide in the Classical Turkish Literature, it has not been much work study on mecmû'as. Generally mecmû'as, has a notepad duty reflecting the appreciation of the people gathered together. Mecmû'as can be prepared care and so smooth and also it can be messy and disorganized. There is also a need those for removal. The compiler of mecmû'as such as compiling certain that there are no specific mecmû'a and they are more numerous. Mecmû'as keep informed about language of term, culture, shed light on the social structure. Mecmû'as also it can be written in Turkish, Persian or Arabic language. The mecmû'a, we studied on, subject of our study mecmû'a, is related that to religion and social sciences.“Natıonal Library Writing Collection 06 Mil. Yz. A 2133 archives number and Mecmû'a-yı İlâhiyyât”is registered by name. İt has been transcribed by us. There was note record of the compiler on the text. The poet and used prosody meter is shown by the table that in mecmû'a. Also, musical tonalities and rhythm of poetry has been made investigation of in terms.