Banka finansal tablolarında sunulan muhasebe politikalarının uluslararası finansal raporlama standartları açısından incelenmesi
Examination of the accounting policies presented in the notes of bank financial statements disclosures in terms of internatioanl financial reporting standards
  1. Tez No: 430564
  2. Yazar: BURCU GÜROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bankaların Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyum düzeylerini görebilmek amacıyla yapılan bu çalışmada ülkemizden ve Avrupa Birliği üyesi 5 ülkeden seçilen bankaların finansal tablo setleri incelenerek UFRS gereklerine ne düzeyde uydukları araştırılmıştır. Araştırma kapsamındaki ülkeler, bankacılık sektörü aktif büyüklükleri Avrupa Merkez Bankası verilerine göre en büyük 4 ülke olan Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya ile İskandinav ülkelerinden İsveç'tir. Bu seçimle Orta, Kuzey, Güney ve Batı Avrupa ülkelerinin finansal raporlama farklılıkları da görülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın verileri örneklemde yer alana bankların 2014 yılı finansal tablolarıdır. Çalışma sonucunda örneklemde yer alan bankaların UFRS gereklerine büyük oranda uydukları, finanasal tabloların sunuluşunda belli formatın olmayışının kullanıcılar için zorluk yaratmaya devam ettiği, Türk bankasının da küresel anlamda öneme sahip diğer bankalar kadar UFRS uyumlu finansal raporlama yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is made to see the compliance level of banks to the IFRS by selecting the financial table sets of banks of six countries including Turkey and five EU countries. Countries covered by the study are the largest four countries that holding the total assets of the banking sector according to European Central Bank data; Germany, England, France, Italy and Scandinavian country, Sweden. The financial statements sets are examined in order to see the level of checking the requirements of IFRS. Financial reporting differences of the Central, North and South European countries are attempted to be seen by this selection. Sample data of this study belongs to the financial statements of the year 2014. In conclusion of this study, the banks in this sample study, mostly comply with IFRS requirements. The lack of a clear format in presentation financial statements continued to cause difficulties and Turkish bank was also seen that doing IFRS compliant reporting like important global banks.