Irak özel bankalarında, UFRS'nin ve ırak bankacılık muhasebe sisteminin finansal raporlara uygulanmasının karşılaştırılması
Comparison between the application of international standards for financial reporting and the Iraqi banking accounting system for financial reporting in Iraqi private banks
  1. Tez No: 586333
  2. Yazar: SAIF SALAH ALDEEN AWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, finansal raporlara uygulanan finansal raporlama standartlarının ne ölçüde etkilediğini ve uluslararası standartları uygulamanın avantajlarını açıklamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, ırakta bazı özel bankalarda uygulanan ufrsnın finansal tablolara etkisi netleştırelmesi amaçlamaktadır.Bu araştırma, bankacılık muhasebe sistemlerini kullanan tüm Irak bankalarını kapsamaktadır. Rastgele seçilen on adet bankadan alınan örneklemeler üzerinde çalışılmıştır. Araştırma, bu bankaların uluslarası standartlara geçişine odaklanmaktadır. Al-haliç bankası seçildi çünkü bu banka 2016- 2017 yılları arasında iki yıl boyunca uluslararası standartları uygulamıştır ve“UFRS'yi finansal raporlara uygulamanın etkisi”araştırma hipotezini Wilkson'un yöntemi ile test etmek için gerekli verileri sağlamıştır. Bankaların yıllık finansal tabloları, UFRS ve IGAAP prensiplerinin 2015 ve 2016 yılları arasındaki yıllık mali raporlara üzerindeki etkisini ölçmek için analiz edilmiştir. Sonuçlar, IGAAP ile hazırlanan finansal tabloların uyumlu olmadığını göstermektedir. UFRS'nin araştırmada sunulan finansal tablo kalemleri üzerinde net bir etkisi vardır (varlıklar, borçlar, öz kaynak, gelir, giderler). Araştırma, ana finansal tablolarda yer almayan finansal tablo kalemlerine dikkat çekmek gibi konularda bir takım öneriler vererek sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify, theeffect extent of which application of financial reporting standards is applied to financial reports and advantages of applying the international standards. And It shows the impact of the application of international standards for financial reports in some private Iraqi banks. The research includes all Iraqi banks that apply the banking accounting system. A random sampling of ten banks was studied. the study focuses on the transition of these banks to use international standards. The gulf bank is selected because it has applied the international standers for two years between 2016 and 2017 and it has provided the required data to test the research hypothesis of influence of applying IFRS on the financial report via Wilkson's method. The annual financial statements of the banks were analyzed to measure the influence between applying the IFRS and IGAAP on the annual financial reports between 2015 and 2016. The results show that the financial statements prepared with the IGAAP are not compatible. There is a clear effect of applying the IFRS on the financial statement items that are presented in the research (assets, liabilities, equity, income, expenses). The research came out with a number of recommendations such as give attention to the financial statements items that are not included in the main financial statements..