Türkiye'de ihracatta KDV iadesi uygulaması: Yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 430578
  2. Yazar: CİHAN AYGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de ihracatta KDV iadesi uygulaması ve uygulamada karşılaşılan sorunlar üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda ulusal ve uluslararası Katma Değer Vergisi iade sistemleri ele alınarak, ülkemizde uygulamanın aksaklıklarına ve çözüm önerilerine yönelik değerlendirmeleri içeren bir araştırma yapılmıştır. Konusunda Uzman akademisyenler, yeminli mali müşavirler, vergi dairesi çalışanları, İhracatçılar Birliği temsilcileri ve ilgili mükelleflerle görüşmeler yapılmış, elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda günümüzde yaşanan sorunlar üzerine önem arz eden tespitler yapılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we conducted a research on the VAT refund applications based on export in Turkey and problems in applications. In this context, we conducted a research which contains suggestions of assesments on problems and solutions in our country's applications, by the national and international VAT refund systems were reviewed . We had interviews with academicians, sworn-in certified public accountants, tax office employees, exporters union representatives and tax payers and then findings were evaluated. As a result of the study, important determinations are made on current issues and solutions are presented.