Motivasyonun bireysel kariyer yönetimine etkisi üzerine bir uygulama
An application about motivation's effects on personal career management
- Tez No: 430588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Örgütlerin verimliliğini etkileyen en önemli kaynaklardan biri insandır. Örgütlerin rekabet edebilirliğini ve sürekliliğini sağlamasının yolu; insan unsurunu motivasyon, kariyer yönetimi, örgütsel bağlılık, iş tatmini gibi etkenlere yönelik geliştireceği doğru politikalarla etkin kullanmasından geçmektedir. Bu çalışmanın amacı bireylerin motivasyon kaynaklarını inceleyerek kariyer planlarını motivasyonun nasıl şekillendirdiğini öngörmektir. Bu çalışmada 305 adet katılımcıya motivasyon faktörüne ait 8, bireysel kariyer yönetimine ait 12 ve demografik durumu ölçmeye yönelik 7 soru sorulmuştur. Katılımcılar İstanbul ilindeki kamu ve özel sektör çalışanları olarak seçilmiştir. Araştırmada motivasyon ve bireysel kariyer yönetimi arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı korelasyon analizi ile, işletme bazında bireysel kariyer yönetimi ve motivasyon arasında demografik özelliklere göre anlamlı farklılık olup olmadığı T-testi ve ANOVA ile ölçülmüştür.Araştırma sonucunda motivasyon ve bireysel kariyer yönetimi arasında yüksek anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources affecting the efficiency of the organization is the human. Thus, the effective use of the human factor raises issues such as motivation, career management, organizational commitment, and job satisfaction. The organizations, along with the right policies to be developed on these factors and through the correct use of the human factor, will ensure the competitiveness and sustainability. This study aims to reveal the relationship between individual career management and motivation. In our study, 12 questions on personal career management, 8 questions on motivation, and 7 questions on demographic structure were asked. The survey was conducted by 305 people in two different sectors, which are public and private sector in Istanbul. In the study, whether there is a significant relationship between personal career management and motivation was measured by correlation analysis. And also, whether there is a significant difference between personal career management and motivation, considering the demographic characteristics, was measured by T-test and ANOVA. High meaningful relationship is found between the motivation and personal career management by the analysis which is made by SPSS program.