Kurumsal sosyal sorumluluğun tüketici davranışları üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Influence of the corporate social responsibility on consumer behaviors: An application on the banking sector
  1. Tez No: 430587
  2. Yazar: ÇETİN GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde küreselleşmeyle birlikte işletmeler için kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları bir gereklilik haline gelmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk, toplumdan aldığını topluma vermeye dayalı ve toplum yararını gözeten, aynı zamanda da işletmenin rekabet avantajı kazanmasını sağlayan bir anlayıştır. Günümüzde tüketicilerin satın alma karar süreçlerinde sadece ürün ve fiyat etkili olmakla kalmayıp, işletmenin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları da göz önünde bulundurulmaktadır. Bilinçli ve seçici hale gelen müşterinin istek ve ihtiyaçlarına uygun çözümler getirmek işletmeler için oldukça önem taşıyan bir konu haline gelmiştir. Tüketicinin bu istek ve ihtiyaçlarını belirleyebilmek için ise tüketici davranışları ve bu davranışları etkileyen faktörleri incelemek gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal sosyal sorumluluğun tüketici davranışları üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu kavram doğrultusunda çalışma üç aşamada ele alınmış; birinci bölümde kurumsal sosyal sorumluluk kavramı ve ilgili kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmış, ikinci bölümde tüketici ve tüketici davranışları ele alınmıştır. Son bölümde ise bankacılık sektöründe bir uygulama yapılmış, kurumsal sosyal sorumluluğun tüketici davranışları üzerindeki etkileri kantitatif ve tanımsal yöntemle araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında, bankaların yasal ve etik kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarına önem vermeleri gerektiği tespit edilmiş, tüketiciler için önemli ve belirleyici bir nokta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bankaların kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında kadınlara yönelmeleri gerektiği de, elde edilen veriler doğrultusunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present day, corporate social responsibility has become a necessity for corporations with globalization. Corporate social responsibility is an approach that depends on giving back what the corporations have taken from the society and looking after the benefit of society in their operations. At the same time, corporate social responsibility is an approach that increases the competitive advantage for the business. Nowadays, consumer's purchasing decision depends not only on product and price but also enterprise's corporate social responsibility. Consumers have become more conscious and selective. Therefore, developing appropriate solutions regarding consumer's needs and demands is very important for enterprises. In order to identify these demands and needs, consumer behaviors and the factors that influence these behaviors should be analyzed. The aim of this study was to investigate the effects on corporate social responsibility and consumer behavior. In line with this concept studies discussed in three stages; The concept of corporate social responsibility in the first section and related concepts are explained in detail in the second part of consumers and consumer behavior are discussed. In the last chapter made an application in the banking sector, the effects on corporate social responsibility and consumer behavior were investigated by quantitative and descriptive method. The data obtained in the light of the research, it was determined that banks should pay attention to the legal and ethical corporate social responsibility practice, it has been concluded that there is an important and decisive point for consumers. Banks as well as in corporate social responsibility activities should be directed to women who have been determined in accordance with the data obtained.