Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konutlarda mekan duygusunun peyzaj memnuniyeti üzerine etkisi: Burdur örneği
The effect of the sense of space on the satisfaction of landscape in housing by the head of the housing management (TOKİ): Example of Burdur
  1. Tez No: 744122
  2. Yazar: ONUR KARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mevcut konut tasarımları günümüzde şehirlerde dar alan üzerine konumlanan yapıları gerektirdiğinden özellikle büyük şehirlere doğru yaşanan göç, konut ihtiyacını arttırmakta, insanların güvenlik ve sosyal alan oluşturma kaygısı ise toplu konuta yönelimi hızlandırmaktadır. Bu bağlamda TOKİ, Türkiye'de toplu yaşam alanları sunarken aynı zamanda toplu yaşam alanlarında değişen ve sürekli gelişim gösteren insani ihtiyaçların şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Toplu yaşam alanları artan nüfusa barınma alanı sağlama amacı taşımasının yanı sıra bu topluluklarda refahın ve güvenliğin arttırılmasına olanak sağlamaktadır. Buna göre çalışmanın genel amacı; TOKİ konutlarında yapılan peyzaj tasarımı ve uygulamaları açısından mekan duygusunun peyzaj memnuniyeti üzerindeki etkisinin incelemesidir. Çalışmada TOKİ tarafından yapılan ve Burdur ilinde yer alan (Burdur Karamanlı 2. Etap ve Çavdır 3. Etap TOKİ Konutları) toplu konutlarda yaşayan toplamda 176 kullanıcı örneklem olarak belirlenmiş ve veriler anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma kapsamında genel olarak Karamanlı ilçesinde yapılan TOKİ konutlarındaki farklılıklardan (daha geniş yeşil alanlar, bina aralarındaki açıklığın geniş olması gibi) kaynaklı olarak hane halklarının peyzaj memnuniyetinin (ifadelerin ortalama puanı: 3,09) mekan duygusundan (ifadelerin ortalama puanı: 2,96) daha yüksek olduğu, Çavdır ilçesindeki TOKİ konut alanının daha dar alanda yapılmış olması, yer kimliği konusunda da iki çalışma alanının farklılaşmasına yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since current housing designs require structures located on narrow areas in cities today, migration to big cities increases the need for housing, and people's concern for security and social space accelerates the orientation to mass housing. In this context, TOKİ plays an important role in shaping the changing and constantly developing human needs in communal living spaces while offering communal living spaces in Turkey. Communal living spaces not only aim to provide shelter to the growing population, but also enable the welfare and security of these communities to be increased. Accordingly, the general aim of the study is; It is an examination of the effect of the sense of place on landscape satisfaction in terms of landscape design and applications made in TOKİ houses. In the study, a total of 176 users living in mass housing in Burdur province (Burdur Karamanlı 2nd Stage and Çavdır 3rd Stage TOKİ Houses) were determined as a sample and the data were collected through the survey technique. Within the scope of the study, the landscape satisfaction of the households (average score of propositions: 3.09) was higher than the sense of place (mean score of propositions: 2.96) due to the differences in TOKİ houses built in Karamanlı district in general (larger green areas, wide openings between buildings). It was concluded that the TOKİ housing area in Çavdır district was built in a narrower area, and the two study areas were differentiated in terms of place identity.