Örgüt kültürünün yönetici karar sürecine etkisi
The impact of organizational culture on managers decision making process
  1. Tez No: 430593
  2. Yazar: MUHSİN EGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz rekabet ortamında kurumların başarısında yönetici kararları büyük önem taşımaktadır. Yöneticilerin karar süreçleri ve kararlarının sonuçları kurumların tüm paydaşlarını yakından ilgilendirmektedir. Yöneticilerin karar sürecini etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri örgütsel faktörler içinde değerlendirilen örgüt kültürüdür. Genel haliyle örgüt üyeleri tarafından paylaşılan değerler sistemi olarak tanımlanan örgüt kültürü çalışanların davranışlarını yönlendirmekte ve onlara rehberlik etmektedir. Bu çalışma örgüt kültürünün yönetici karar verme süreci üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin farklı illerinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin 119 orta ve üst düzey yöneticisine yönelik anket düzenlenmiştir. Anket sonuçları SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Örgüt kültürünün yönetici karar sürecine olan etkisini ortaya çıkarmak üzere yapılan bu araştırmada yapılan korelasyon ve regresyon analizinde örgüt kültürü ve yönetici karar süreci arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuş, örgüt kültürünün yönetici karar süreci üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Yapılan t testi ve ANOVA testi sonuçlarına göre ise demografik özellikler ile yönetici karar süreci arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Executive decisions are of paramount importance for the success of organizations in today's competitive environment. Decision process of the executives and the results of the decisions are closely related with all of institutions' shareholders. There are many factors that influence the executives' decision-making process. One of them is organizational culture that is assessed in organizational factors. In general, organization culture which is defined as a values system that is shared by members of the organization lead employees' behavior and guide them. This study aims to examine the impact of organization culture on the executive decision-making process. In the scope of study, the survey is arranged on 119 medium and senior executives of companies operating in different sectors in different provinces of Turkey. Survey results were analyzed with SPSS 22.0 software. To reveal the impact of organizational culture on managers decision making process in this study, analysis of the correlation and regression that are made has been found positive and significant relationship between organizational culture and management decision-making process. It has been shown to have an effect on the executive decision-making process of the organization's culture. According to the result of t -test and ANOVA test it has been found no significant differences in demographic characteristics between the executive decision making process.