Kamu sektöründe çalışan memnuniyetini etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik bir araştırma: İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü örneği
Employee satisfaction in public sector research for determining to : The case of İstanbul Law enforcement agency sample
  1. Tez No: 430592
  2. Yazar: GÖKAY AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hizmet sektöründe verimliliğin en itici faktörü çalışan memnuniyetidir. Çalışan memnuniyeti hakkında yapılan araştırmalar incelenmiş ve yapılan değerlendirmeler göz önünde bulundurularak bir memnuniyet anketi hazırlanmıştır. Yapılmış olan birçok bilimsel araştırmada kamu hizmet sektöründe daha verimli ve etkili hizmetin çalışan memnuniyeti veya memnuniyetsizliği ile doğru orantılı olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuç da çalışan memnuniyetinin önemini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma yapılırken objektif olmaya önem gösterilmiştir. Yaptığımız bu çalışmanın birinci bölümünde temel kavramlar üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise çalışan memnuniyetinde rol oynayan faktörler üzerinde durulmuş, çalışmanın son bölümünde ise kamuda bir çalışma yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. İstanbul ilinde EGM kamu hizmet sektöründe çalışan üç yüz seksen dört katılımcıyla yapılan 'Kamu Sektöründe Çalışan Memnuniyetini Etkileyen Faktörleri Belirlemeye Yönelik Bir Araştırma: İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Örneği' anket çalışması sonucunda; çalışan memnuniyetine bakış açılarının temelinde ödüllendirme ve motivasyon, eğitim, yönetim şekli, karar verme ve katılımın etki ettiği görülmüştür. Çalışanlara yönelik memnuniyet ölçümleri sayesinde çalışanlar, pozitif ve negatif iş akışlarını belirtmekte, kurumlar da bu ölçümler sayesinde çalışanların memnuniyet seviyesini, eksik olan konuları, giderilmesi gereken ihtiyaç ve iletişim sorunlarını belirleyebilmekte ve pozitif sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Employee satisfaction is the most important driving factor of productivity in service industry. Researches about employee satisfaction are investigated and taking those results into consideration, a satisfaction survey is prepared. According to numerious scientific researches, productive and efficient service in public service sector is found proportionate to employee satisfaction or dissatisfaction. This result reveals the importance of employee satisfaction. Special attention is paid to behave objectively while doing this study It is dwelled on basic concepts in the first part of this study, in the second part contributory factors in employee satisfaction is emphasized, in the final part a research is done in public and results are analyzed. As a result of“Research Determınıng ToPublic Sector Employee Survey : The Case Of İstanbul Law Enforcement Agency Sample”survey which has been done with participation of threehundredeightyfour employee from EGM public service sector in İstanbul city; it is found that in the basis of employee satisfaction perspective effected by rewarding, motivation, education, type of management, decision and attendance. By means of employee satisfaction measurements which are oriented to employees, employees indicate positive and negative work flows; institutions can specify employee satisfaction level, lacking subjects, needs which are needed to be fulfilled and communication problems can be clarified and positive results can be presented.