Eş düzey çalışanlar arasındaki örgütsel çatışmanın örgütsel sessizlik üzerindeki rolü
The role of organizational conflict on organizational silence between peers
- Tez No: 430594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA DENEÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, örgütsel davranış yazınında önemli kavramlardan olan örgütsel çatışma ve örgütsel sessizlik kavramları incelenmiştir. Bu bağlamda bu araştırma eş düzey çalışanlar arasındaki örgütsel çatışmanın örgütsel sessizlik üzerindeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Literatür incelendiğinde bu iki kavramın birlikte çalışıldığı bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma, ikisi teorik ve biri uygulama olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, örgütsel çatışma kavramı ve çatışma türleri, boyutları, diğer kavramlarla ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde örgütsel sessizlik kavramı, tarihçesi ve boyutları incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümü olan metodoloji bölümünde eş düzey çalışanlar arasındaki örgütsel çatışmanın örgütsel sessizlik üzerindeki rolünü araştıran alan araştırması yer almaktadır. Alan araştırması sonunda elde edilen geçerli anket oranı %96 olmuştur. 452 katılımcı üzerinden alınan veriler SPSS 21 programına yüklenerek analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda örgütsel çatışmanın alt boyutlarının örgütsel sessizliğin alt boyutları üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Dünyada ve Türkiye‟de örgütsel değişim ve gelişimin önündeki en önemli engeller arasında gösterilen örgütsel sessizlik kavramı, örgütlerde çok sık ve yaygın görünmesinde rağmen yazında yeterince yer verilmemiştir. Bu bağlamda konuyla ilgili yapılan çalışmalar (tezler, makaleler, kitaplar) kısıtlıdır. Örgütsel sessizliğin üstesinden gelinebilmesi ve çözümü için konunun disiplinler arası bakış açısı ile kültürel, psikolojik ve yönetsel boyutlarını da içeren kapsamlı araştırmaların yapılmasının yazına faydalı olabileceği düşünülmektedir. Örgütsel sessizliğin alan yazınında hâlen gelişme evresini sürdürdüğü ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational conflict and organizational silence concepts which are the most significant concepts in organizational behavior literature are examined. In this context, this survey purposed for role on organizational silence of organizational conflict between peers. When the literature is examined, there is no study looking into how these two concepts are related. This study consists of three sections. Two sections focus on the theoretical aspect and the one is on practical aspect. The first section discussed the concepts of organizational conflict types, dimensions and relation with the other concepts. The second section investigates the concept of the organizational silence, history and dimensions. Methodology section which is the third part of study includes the field study of the role on organizational silence of organizational conflict between peers. At the end of the field study, the valid survey rate is 96 %. The data is withdrawn from 452 participants and they were analyzed by imputing. In the conclusion of the study, it was found out that sub dimension of organizational have an impact on sub-dimension of organizational silence. Concept of silence which is shown as one of the most crucial obstacles against organizational change and development in Turkey and the world; despite encountering very frequent and widespread in organizations, is not included enough in literature. In this regard, studies about this issue such as thesis studies, articles, books are restricted. It is believed that studies which focus on cultural, psychological, and administrative dimensions with interdisciplinary perspective because of solution and overcoming organizational silence can contribute to the literature. It can be argued that organizational silence is currently under the development phase in this literature.