Jenerasyon teorisine göre X ve Y kuşakların örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti farklılıklarının incelenmesi; kamuda vergi dairesi çalışanları üzerine bir araştırma
According to generation X and generation Y theory of organizational commitment, study of job satisfaction and intention to leave the differences; a research on the tax office in the public employees
  1. Tez No: 430606
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD GURLAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Jenerasyon Teorisi, X ve Y kuşaklarının belirli özelliklerinden dolayı, personellerin örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma niyetinin farklılıklar olabileceğini öngörmektedir. Bu araştırmanın temel amacı; İstanbul ilinde vergi dairelerinde çalışan X ve Y kuşak personellerin arasında örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti yönünden farklılıklar olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırmada İstanbul İli Vergi Dairesi Başkanlığı Bayrampaşa Uygulama Grup Müdürlüğü'ne bağlı beş vergi dairesinde dağıtılan 250 adet anketten, 210'u değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan, korelasyon, regresyon ve aracı değişkenli regresyon analizleri sonucu örgüsel bağlılık ve iş tatmini ilişkisinde kuşaklar arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamış ancak ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde anlamlı farklılık olduğu gözlenmiştir. Örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ile ilgili yapılmış birçok çalışma bulunmakta olup, X ve Y kuşağın bu tutumlarla birlikte araştırılması sınırlı sayıdadır. Özellikle Kamu sektöründe vergi daireleri çalışanlar üzerinde bu konuda bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu açıdan da araştırma önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Generation Theory foresee that there might be some differences in the organizational commitment, job satisfaction and the intention to leave of the generation X and Y because of the different characteristics of them. The main objective of this study is the investigating of the differences in behaviours of the organizational commitment, job satisfaction and the intention to leave of generations X and Y tax officers working in Istanbul province. In this study, 210 questionaries out of 250 is evaluated from the Tax Department Bayrampaşa in İstanbul Provinance. Correlation, regression and multivariate regression analyzes were performed. Accordding to analysis, there is no statistically significant difference between organizational commitment and job satisfaction relationship in different generations, on the other hand it is founda that there is a difference regarding intention to leave the job in respect to generations (generation X and Y) . There are many studies related to organizational commitment, job satisfaction and intention to leave in the related literature, but there is limited study investigating this relations according to X and Y generations. Especially, there is no study in this subject which analyze the tax officers from the public sector, In this respect this research is important.