Duygusal tükenmenin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde aracı etkisi: muhasebe sektöründe bir araştırma
Emotional exhaustion effects on job satisfaction and occupational turnover intention: research in accountancy sector
- Tez No: 430607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ağır bir sorumluluk ve iş yükü, devasa ve değişken bir mevzuat ve bilgi alanı, müşteri ve mükelleflerle olan sorunlar, diğer şirketlerle gerçekleştirilen rekabet gibi faaliyetlerin oluşturduğu yıpratıcı ortamda muhasebecilerin duygusal bakımdan nasıl tükendiklerini ve bu tükenmenin, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu üç kavramı ölçmek, veri temin ve analiz etmek amacıyla geçerliliği ve güvenirliği yüksek ölçeklerden oluşturulmuş bir anket hazırlanmış; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) unvanlı büro sahibi ve herhangi bir kuruma bağımlı çalışan toplam 260 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriye uygulanan faktör, korelasyon, ANOVA testi ve regresyon analizleri sonucunda ulaşılan bulgular; duygusal tükenmenin iş tatminini negatif, işten ayrılma niyetini ise, pozitif yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca iş tatmininin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi istatistiki olarak anlamlı bir biçimde negatiftir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate how accountants are exhausted emotionally and to investigate emotional exhaustion impact on job satisfaction and occupational turnover intention in back-breaking environment is formed activities as a heavy responsibility and workload, enormous and variable regulations and information field, the problems with taxpayers, performed the competition with other companies. In order to measure, handle data and analyze these three concepts, a questionnaire which formed from scales with higher validity and reliability is prepared. The questionnaires are applied to a total of 260 certified general accountants in Turkey both including accountants working dependent to any organization or who owns office. As a results of analysis of factor, correlation, ANOVA test and regression which applied to obtained data; it is observed that the variable“emotional exhaustion”has positive impact on occupational turnover intention and negative impact on job satisfaction. In addition, job satisfaction has statistically significant negative impact on occupational turnover intention.