Mobbing algısının örgütsel bağlılık düzeyi üzerindeki etkisi (İzmit ilçesi kamu çalışanları örneği)
The effect of mobbing senses on the organizational dependence grade (The sample of the public servants of İzmit district)
  1. Tez No: 430610
  2. Yazar: ŞÜKRAN HİÇKORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mobbing (psikolojik şiddet) ve örgütsel bağlılık iş yaşantısında son zamanlarda sıkça gündeme gelen, üzerinde çok durulan iki kavramdır.Mobbing, nitel (sayılamayan, ölçülemeyen) bir kavram olduğu için tanımlanması ve tespit edilmesi zordur. Öyle ki çok eski bir kavram olmasına rağmen yeni yeni tanımlanmaya başlanmıştır. Mobbing, nüfusun artmasıyla azalan kaynakların verimli bir şekilde kullanılamaması dolayısıyla yaşanan iş sıkıntısı, işgörenlerin söz hakkına sahip olmak istemeleri ve biri birini çekememezlik gibi nedenlerden dolayı astını, eşdeğerini yahut üstünü sindirmede kullanılan psikolojik bir savaştır.Örgütsel bağlılık, İşgörenin örgüte karşı hissettiği özdeşleşme ve bütünleşme derecesini ifade eden duygusal bir bağdır. İşgörenlerin verimli bir şekilde çalışabilmeleri, kendilerini örgüte bağlı, örgütün bir parçası gibi hissetmeleri kurumlar için çok önemlidir. Ancak iş ortamında yaşanan mobbing iş görenin örgütten soğumasına ve örgütte huzursuzluklar yaşanmasına, dolayısıyla kaliteli hizmet sunulmasına engel olmaktadır. Araştırmacılar Mobbingi 5 boyutta, örgütsel bağlılığı ise 3 boyutta ele almıştır. Bu araştırmanın amacı kamu kurumu çalışanlarının mobbing algılarını ve örgütsel bağlılıklarını ölçmektir. Araştırmanın evrenini İzmit ilçesi kamu kurumunda çalışan, çeşitli birimlerde müdür, şef, V.H.K.İ. olarak görev yapan, rast gele seçilen personeli kapsamaktadır.Araştırmada faktör analizi kullanılmış ve mobbing ile örgütsel bağlılık arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mobbing (Psychological violence) and organizational dependence are two concepts that are often came into question and emphasized in bussines life recently. Because of being qualitative (uncountable, cannot measured) mobbing is difficult to be defined and determined. So much so that, despite of being a very old concept, it has only begun to be defined recently. Mobbing is a psychological war which is used to keep the subordinate, equivalent of superior because of the reasons such as labor shortage derived from diminishing resources not being used productively due to the increasing population, the wish of employees having the right to speak and the employees'envy. Organizational commitment is an emotional bond which expresses the degree of identification and union of the employee'feelings for the organization. Employees' working productively, feeling themselves as a part of the organization and being connected to the organization is very important for the institutions. However, the mobbing taking place in workplace environment causes the employees to dishearten from the organization and dissatisfactions in organization, thus humpering the quality of services offered. Researchers handle the mobbing in 5 sizes and organizational commitment in 3 sizes. The purpose of this research is to measure mobbing senses and mobbing commitments of public servants. The population of the investigation includes the employees, managers in various departments, chiefs, data preparation and operators in İzmit district. The staffs are chosen at random. In this study, factor analysis was used and ıt was founded that there is a significant and negative relationship between mobbing and organizational commitment.