Mobbing motivasyon ilişkisi: Antalya dört ve beş yıldızlı otel çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between mobbing and motivation: A study on employees in four and five star hotels
- Tez No: 430622
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Antalya'da faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanlar üzerinde uygulanan bu araştırmada, araştırmanın amacı ve konusu kapsamında öncelikle mobbing kavramının teorik arka planı ele alınmıştır. Bu doğrultuda detaylı olarak mobbing, mobbing süreci, mobbing aşamaları, çalışanlar, kurum, toplum ve ülke ekonomisi üzerindeki olası olumsuz etkileri ve mobbing türleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Araştırmanın takip eden ikinci bölümünde, genel olarak motivasyon kavramına ilişkin teorik arka plan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde ayrıntılı olarak motivasyon kavramı, motivasyon üzerine kurulmuş motivasyon teorileri ve bu teorilerin gelişim süreçleri, gerek çalışanlar ve gerekse örgüt için önemi ve son olarak motivasyon araçları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın birincil verilerden oluşan son bölümünde son bölümünde ise, araştırmanın uygulanmasına ilişkin bilgiler, araştırma problemi, amacı, konusu, önemi, kapsamı, sınırlılıkları, yöntemi açıklanmış, konuya ilişkin anket yolu ile elde edilen veriler sistematik bir şekilde incelenmiş, literatüre atıfta bulunarak yorumlanmış ve raporlandırılarak öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this research based on employees in four- and five-star hotels in Antalya, the term“mobbing”was theoretically described in detailed within the scope of this thesis. Accordingly, the concepts, such as mobbing, mobbing process, the stages of mobbing, employees, organization, its negative effects on society and national economy, and its types were particularly examined. In the second part of this research, the term“motivation”was theoretically described in detailed. This part laid emphasis on the term“motivation”, theories of motivation and their development processes, motivational tools, which are essential for both the organization and the employees. The information regarding the application of the research, its problematic, its aims and scope, the significance of this research, its restrictions, and its method was defined in the last part of this research including primary data. The data gathered through a survey study was analyzed and discussed by referring related literature, and lastly a proposal about this main idea was brought forward.