Avrupa'da yükselen yabancı düşmanlığı ve islamofobi sorununda Türkiye'nin tutumu
In Europe, fear of strangers and Turkey's attitude problem of islamophobia
- Tez No: 430629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Batı'nın başka ülkeden gelen göçmenlerle bir arada yaşama tecrübesinin sorunlarıyla geçmişte çokça uğraştığını bilmekteyiz. Bu nedenle kendinden olmayan yabancı olarak görülmüş, benimsenilmemiş ve önyargı ile yaklaşılmıştır. Batı tarihi bu açıdan bakıldığında büyük sorunların yaşandığı bir sahne olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa'nın sosyal, demografik ve dini görüntüsünü etkileyen yeni kültürler de Avrupa toplumuna dâhil olmaya başlamış ve renkleri, dilleri ve dinleri farklı olan bu gruplar daha da göze çarpar olmuştur. Bu gruplar arasında en görünür ve belirgin olanlar ise Müslümanlardır. Müslümanlar Avrupa'nın yeni ''ötekileri'' olarak görülmeye başlanmışlar ve 11 Eylül olayları ile tırmanışa geçen söylem ve eylemlere maruz kalmışlardır. Avrupa ülkelerinde toplumsal gerginliğe yol açan, hatta sosyal barışı bozacak boyutlara varan önyargılar, artık Müslümanlara yönelik tehdit algısı oluşturmuş ve İslamofobi giderek ciddi boyutlara taşınır olmuştur
Özet (Çeviri)
daha sonra We know that Western side experience of living together in the same environment with immigrants from other countries covered a lot of problem. Therefore; non-self was seen as foreign, it has not been accepted and approached with prejudice. When viewed from this perspective Western history has become a scene with major problems. Since the second half of the 20th century, new cultures join the Europen soiceal life and affected their soiceal, demograpic and religious images and this groups which they have different language, colour and religious have been recognized more than past. Among this groups ,-The Muslims- are became most visible and prominent ones. Muslims were started to suppose Europe's new '' others '' and rising with the events of September 11 and they were blamed and exposed to the action. Leads to social tensions in European countries and even up to size to disrupt social peace prejudices have created the perception of a threat against Muslims and Islamophobia has been moved increasingly serious.doldurulacaktır