1980-1990 yılları arasında Türkiye'nin dış ticaret rejiminin gelişimi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 43063
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma da Türkiye'de ithal-ikameci politikaların terkedildiği, dışa açık bir ekonomi modelin benimsendiği 1980 sonrası yıllarda uygulanan dış ticaret politikalarına değinildi, uygulanan politikalar sonucunda Türkiye'nin dış ticaret değerlerinin (ithalat-ihracat) ne yönde geliştiği ve yapısal değişimi araştırıldı. Türkiye'de uygulanan dış ticaret politikalarından önce, okuyucuya genel bilgi niteliğinde dış ticaret politikaları ile ilgili teorik bilgiler verildi. Bir ülke dış ticaret politikalarını yönlendirmede ihracat rejimi ve ithalat rejimini kullanır. Bu aşamada, Türkiye'nin 1980-1990 yılları arasında dış ticaret politika değişikliklerinde, ihracat rejimleri ile ilgili yasal düzenlemeler ve uygulamalar anlatıldı. 1980-1990 yılları arasında ihracat teşvikleri uygulamalarına değinilerek teşvik araçları ayrıntıları ile anlatıldı. İthalat politikalarına değinilirken ithalat rejimleri ile birlikte ithalata uygulanan gümrük ve benzeri vergilere dönem içinde ortaya çıkan değişiklikler ile birlikte değinilerek, ayrıca Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile olan ilişkilerin ithalat politikalarına etkilerine ve bu topluluk ülkelerine verilen tavizler ayrıca yasal düzenlemelere de değinildi. Sonuç olarak 1980-1990 yıllan arasında dış ticaret politikalarında ortaya çıkan değişmelerin ihracat ve ithalat üzerindeki etkilerinin, genel bir değerlendirilmesi yapıldı. Dönem içinde uygulanan dış ticaret politikalarının değerlendirilmesi, yapılırken koruma oranlan ile sübvansiyon oranlan sektörel ayınm yapılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, giving up of import-substitution policies in Turkey, foreign commerce policies applied after 1980's when a foreign-oriented economical model had been applied, are considered and the direction of progress of Turkey's foreign commerce values are as a result of applied policies and its structural change are investigated. Theoretical informations on foreign commerce policies are given to the reader as a general information, before foreign commerce policies applied in Turkey. A country utilizes export-import regime in directing foreign commerce policies. At this stage, legal procedures and applications about exportation regime are stated in changes of foreign commerce policies between 1980's and 1990's in Turkey. Means of subvention are stated in detail by considering exportation subventions and applications between 1980's and 1990's. In considering importation policies, tariffs and similar taxes applied at the importation by importation regimes, together with changes appeared in this period are considered. In addition, effects of relations between Turkey and European Community to importation policies, concessions given to the countries of Community and legal procedures are stated. Consequently, a general commendation is made about effects of changes appeared in foreign commerce policies between 1980's and 1990's on exportation and importation. Protection and subvention rates are investigated by making sectoral discrimination as evaluating foreign commerce policies applied in the period.