Dış kaynak kullanımı (Outsourcing) ve kamu uygulaması
Outsourcing and application in the public sector
- Tez No: 430635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATIL TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde hızla zorlaşan rekabet ortamında işletmeler ayakta kalabilmek ve rekabet gücü elde edebilmek amacıyla birçok yeni stratejiden faydalanmaktadırlar. İşletmelerin faydalandıkları bu yeni stratejilerinden bir tanesi de“dış kaynak kullanımı”dır. Dış kaynak kullanımı stratejisi en basit haliyle“işletmelerin temel yeteneklerine odaklanması ve temel yetenekleri dışında kalan faaliyetleri için ise alanlarında uzman tedarikçi firmalardan destek alması”olarak tanımlanabilir. İşletmeleri dış kaynak kullanımına yönelten birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında maliyetleri azaltma isteği gelmektedir. Başlıca amaçları maliyetleri düşürmek olan işletmeler, bu amaçlarının dışında; temel yeteneklerine odaklanma, küçülme, esnekliği artırma, riski azaltma, teknolojik yenilikleri takip etme, başarılı işletmelere arasına girebilme, süreç yenileme, yatırım harcamalarını azaltma, kaliteyi artırma ve hız kazanma gibi kendilerine rekabet üstünlüğü sağlayacak birçok amacı da gerçekleştirebilmek adına dış kaynak kullanımına yönelmektedirler. Çalışmanın birinci bölümünde tüm dünya genelinde uygulama alanı bulan bu stratejinin nasıl gelişme gösterdiği, neden bu kadar çok rağbet gördüğü, işletmelerin bu stratejiden hangi amaçlarla faydalandığı ve bu stratejinin hangi riskleri taşıdığı konularına açıklık getirilmeye çalışılacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise dış kaynak kullanımının başarısı için çok kritik bir öneme sahip olan tedarikçi firma ve tedarikçi firma seçim süreçleri hakkında bilgi verilmeye çalışılacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise dış kaynak kullanımından faydalanan bir kamu kuruluşunda nicel bir çalışma yapılıp, elde edilen bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılarak, dış kaynak kullanımının bu kamu kurumuna sağladığı faydalar ve verdiği zararlar açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the aim of gaining strong competitive power and staying strong, the operations of our age make use of a number of new strategies. One of the recent strategies operations are utilizing in this process is outsourcing. Outsourcing strategy can be defined simply as a situation in which the operations focus on their essential capabilities and receive support from the leading supplier companies for the actions out of their essential capabilities. There are numerous reasons motivating the operations to use outsourcing. The will to reduce the costs is the primary reason why operations use outsourcing. In addition to their principal objective of reducing the costs, the operations also tend to employ outsourcing strategies with the intention of accomplishing a great number of objectives such as focusing on their essential capabilities, downsizing, increasing the flexibility, minimizing the risks, following the technological innovations, becoming a member of the leading operations, process renewal, diminishing the expenditure on investment, improving the quality and acceleration. In the first chapter of the study, the progress of this strategy which has managed to be applied world-wide, why it is so highly in demand, with what purposes the operations are utilizing it, and what risks this strategy carries will be clarified. In the second chapter, information about the supplier companies and the process of choosing the supplier companies, which are the key factors for the success of outsourcing, will be provided. In the third chapter, the benefits and damages that outsourcing brings about in a public enterprise will be explained by investigating the utilization of outsourcing in a public enterprise and carrying out evaluations in the light of the obtained information.