Bilecik il özel idaresinde dış kaynak hizmet alımı sorunlar ve çözüm önerileri
Outsourcing service procurement at Bilecik local goverment deparment; problems and solutions
- Tez No: 430634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATIL TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mantıklı hesap işleri anlamına gelen, ilk başlarda askeri bir terim olarak ortaya çıkan lojistik, II. Dünya Savaşı' ndan sonra önem kazanmaya başlamış ve günümüze gelene kadar her alanda kendine yer edinmiştir. Dış kaynak kullanımının ortaya çıkışı insanlığın doğuşuyla birlikte başladığı düşünülmekte ve küreselleşme ve sanayileşme ile birlikte yaygınlaşarak bir çok alana dağılmıştır. İlk yıllarda bakım, onarım, temizlik, dağıtım gibi alanlarda kullanılmakla beraber günümüzde pek çok alana yayılmıştır. Türkiye' de dış kaynak kullanımı taşeronlukla aynı anlamda kullanılırken malların üretimi ile sınırlandırılmışken 1990'lı yıllardan itibaren dış kaynak kullanımı alanları genişlemiş ve firmalar idari ve destekleyici faaliyetlere yönelmişlerdir. Rekabet koşullarının ağırlaşmasıyla firmalar kendi yaptıkları işe odaklanıp, diğer işleri en iyi yapan diğer firmalardan yararlanarak karşıladıklarında dış kaynak kullanımı stratejik hale gelmiştir. Ülkemizde en çok bilinen dış kaynak kullanımı uygulamaları personel taşıma, yemek hizmeti ve güvenliktir. Firmalar kendi ana faaliyetlerine odaklanıp, bu tür ikincil faaliyetlerini dışarıdan karşılamaktadırlar. İşletmeleri dış kaynak kullanımına iten, maliyetlerin azalması, esnekliğin artması, küçülme, nakit akışının sağlanması, temel yeteneklere odaklanılması, riski azaltma, kaynakların dağıtımı, vizyon oluşturulması, kaliteyi arttırma, kaynakların sürekliliği gibi içsel nedenler ve rakiplerden kopmama, teknolojiye ayak uydurma, yeni pazarlara açılma gibi dışsal nedenleri vardır. Dış kaynak kullanımının bir çok yararının yanında bazı sakıncaları da vardır. Rekabet ortamında işletmeler üstünlük sağlamak zorundadırlar ve bunun için de dış kaynaklardan yararlanma yöntemini kullanırlar. Devlet de özel kesim tarafından sağlanan hizmetleri hizmet alım yoluyla özelden karşılayabilmektedir. Hizmet özel sektör tarafından karşılanmakta, finansı kamu kaynaklarından karşılanmaktadır. Kamu kurumu da özel şirketler gibi hizmet alırken ekonomik olmalıdır. Bunun için kamu ihale kanunu çıkarılmış ve bir standart oluşturulmaya çalışılmıştır. Kamu ihale kanununun doğru uygulanmasını sağlamak için Kamu İhale Kurumu kurulmuş ve ihale bilgilerine daha kolay ulaşım için Elektronik Kamu Alım Platformu oluşturulmuştur. Yapılan araştırmada dış kaynak kullanımı uygulamasının kamu yüzü hizmet alımları yöntemi olan ihaleler yapılırken karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinden bahsedilmektedir. En çok karşılaşılan sorunların başında ihale aşamasında sürelerin çok uzun olması, 22-d doğrudan temin sınırıyla ilgili yaşanan sorunlar, eğitim verilmemesi gelmektedir. Yaşanan diğer sorunlar; idarelerin marka belirtememesi, şikayet sonucunda oluşan sıkıntıların kimin tarafından karşılanacağının belli olmaması, kurumda tek bir ihale merkezinin olmaması, teklif mektuplarının dağıtılması aşamasında firmaların özen göstermemesi, personellerin ihalelerde bulunmak istememesi, yönetmeliklerin açık ve net olmaması, ilan ücretlerinin çok fazla olması, teknik şartname hazırlamada ve sonrasında sorunlar olması, mal teslimlerinde gecikmeler yaşanması, hak ediş düzenlemede fazla sayfaların olması, aşırı düşük sorgulamasının karışık olması, birim fiyatlı işlerde karşılaşılan sorunlardır. Karşılaşılan bu sorunlar detaylıca incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Logistics, means logical computation and came out as a military term at first, started to gain importance after the World War II and got a foothold in all areas until today. It is thought that coming out of the usage of outsourcing started with the birth of mankind and scattered in many areas with the help of globalization and industrialization. In early years, it was used in areas such as maintenance, reparation, cleaning and distribution but nowadays it expanded in many areas. When the usage of outsourcing in Turkey was used with the same meaning of subcontracting and restricted with the production of property, the usage of outsourcing areas were expanded and companies have gone towards to administrative and supportive activities since the 1990's. . As the conditions of competition becoming more difficult, when companies focused on their own work and provided the other works by taking the advantages of the other firms that did the other Works best, the usage of outsourcing became strategic. Well-known outsourcing applications in Turkey are personnel transport, catering and security. Companies focus on their own main work and supply these secondary works from outside. There are internal reasons such as cost reductions, increase of flexibility, downsizing, cash flow supplement, focusing on basic abilities, risk reduction, source distribution, vision creating, quality enhancing, source regularity and external sources such as disconnecting from competitors, keeping face with the technology, getting into new markets, that causes firms to use outsourcing. Outsourcing has not also many advantages, but also some disadvantages. Firms must have an edge over in competitive environment and for that reason they use method of outsourcing utilization. Government can also supply services, provided from private sector, with the service procurement system. Service is provided by private sector, its finance is provided by public funding. While getting service, public corporation should also be economic as the private sector do. For that reason public procurement law is introduced and practised to form a standard..Public procurement authorityis establishedto help public procurement law to enforce properly, and electronic public procurement platform is formed to access the tender information easily. Public side of the usage of outsourcing system, problems and solution offers that encountered while making tenders, method of service procurement, are mentioned in conducted resource. Main encountered problems are long duration in tender phase, problems experienced with 22-D direct supplement limit and lack of training. . Other encountered problems are administrations do not indicate the brand, who will solve the problems caused by the result of complaint are not certain, there is not only one tender centre, firms do not show necessary importance in delivery stage of letters, personals do not want to be in tenders, regulations are not understandable and clear, cost of advertisements are very much, there are problems in preparation of technical specification and after it, delay in the delivery of goods, many pages in setting progress payment, questioning low bid price is complicated, problems encountered in unit price works .These encountered problems are searched in detail and solution offers are given.