Psikolojik danışmanların ve danışman adaylarının erken dönem uyum bozucu şemalarının durumluk ve sürekli kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesi
The resarch of early maladaptive sheamas of psychological counsellors and counsellor nominees to stait-trait anxiety
- Tez No: 430667
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik danışmanların ve danışman adaylarının erken dönem uyum bozucu şemalarının durumluk ve sürekli kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın bağımsız değişkeni erken dönem uyum bozucu şemalar iken bağımlı değişken durumluk ve sürekli kaygıdır.Araştırmanın çalışma evreni psikolojik danışman ve danışman adaylarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Konya merkezde çeşitli okullarda görev yapmakta olan 233 psikolojik danışman ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı öğrencilerinden 202 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada; Erken Dönem Uyumsuz Şema puanlarını belirlemek amacıyla“Young Şema Ölçeği Kısa Form 3”, Durumluk ve Sürekli kaygı puanlarını belirlemek için“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”; cinsiyeti, yaş ile ilgili bilgilerini belirleyebilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Psikolojik Danışmanların ve danışman adaylarının Erken Dönem Uyumsuz Şemaları ile Durumluk ve Sürekli Kaygıları arasında ilişki olup olmadığını belirleyebilmek amacı ile Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma Bulgularına göre, psikolojik danışmanların durumluk kaygı puanları ile karamsarlık (r=.410), sosyal izolasyon / güvensizlik (r=.343), onay arama (r=.448), terk edilme (r=.304), dayanıksızlık (r=.332) erken dönem uyum bozucu şema puanları arasında orta derecede anlamlı ilişki gözlenirken; duygusal yoksunluk (r=.097), başarısızlık (r=.150), duyguları bastırma (r=.092), iç içelik (r=.151), haklılık / yetersiz öz-denetim (r=.192), kendini feda (r=.063), cezalandırıcılık (r=.139), kusurluluk (r=.098), mükemmeliyetçilik (r=.065) erken dönem uyum bozucu şema puanları arasında düşük derecede anlamlı ilişki saptanmıştır. Psikolojik danışman adaylarının sürekli kaygı puanları ile başarısızlık (r=.357), karamsarlık (r=.359), iç içelik (r=.308), kusurluluk (r=.303) erken dönem uyum bozucu şema puanları arasında orta derecede anlamlı ilişki varken; duygusal yoksunluk (r=.114), sosyal izolasyon / güvensizlik (r=.263), duyguları bastırma (r=.229), onay arama (r=.187), haklılık / yetersiz öz-denetim (r=.121), kendini feda (r=.170), terk edilme (r=.140) , cezalandırıcılık (r=.158), dayanıksızlık (r=.260) erken dönem uyum bozucu şema puanları arasında düşük derecede anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik danışman adaylarının durumluk kaygı puanları ile karamsarlık (r=.492), başarısızlık (r=.407), sosyal izolasyon / güvensizlik (r=.380), iç içelik (r=.385), terk edilme (r=.314), kusurluluk (r=.332), dayanıksızlık (r=.334) erken dönem uyum bozucu şema puanları arasında orta derecede anlamlı ilişki bulunurken; duygusal yoksunluk (r=.251), duyguları bastırma (r=.193), onay arama (r=.284), haklılık / yetersiz öz-denetim (r=.200), kendini feda (r=.099), cezalandırıcılık (r=.138), mükemmeliyetçilik (r=.167) erken dönem uyum bozucu şema puanları arasında ise düşük derecede anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of early maladaptive sheamas of psychological counsellors and counsellor nominees to stait-trait anxiety. The independent variables of the research were early maladaptive shemas and dependent variable was trait-state anxiety.The scope of this study was comprised of the 233 psychological counsellors from different schools of Konya and 202 counsellor nominees from Necmettin Erbakan University Psychological Counselling and Guidance Department. In order to determine the early maladaptive shemas of the counsellors and and counsellor nominees, Young Shemas Scale for trait-state anxiety scores Trait-Scale anxiety Scale applied to participants. In order to determine if there is a relationship between early maladaptive shemas and trait-state anxiety of psychological counsellors and counsellor nominees, Pearson Moments Multiplier Correlation Coefficient was calculated. Findings of the researches showed that there was a positive and medium correlation between psychological counsellors' state anxiety scores and Negative / Pessimism (r=.410), Social Isolation / Mistrust (r=.343), Approval Seeking (r=.448), Abandonment (r=.304), Vulnerability to Harm or Illness (r=.332) and low correlation between trait anxiety scores and Emotional Deprivation (r=.097), Failure (r=.150), Emotional Inhibition (r=.092), Enmeshment (r=.151), Entitlement / Insufficient Self-Control t testi(r=.192), Self-Sacrifices (r=.063), Punitiveness (r=.139), Defectiveness (r=.098),Unrelenting Standards (r=.065) . There was a significant, positive and medium correlation between counsellor nominees' trait anxiety scores and Failure (r=.357), Negative / Pessimism (r=.359), Enmeshment (r=.308), Defectiveness (r=.303) where as Emotional Deprivation (r=.114), Social Isolation / Mistrust(r=.263), Emotional Inhibition (r=.229), Approval Seeking(r=.187), Entitlement / Insufficient Self-Control (r=.121), Self-Sacrifices (r=.170), Abandonment (r=.140), puniveness (r=.158) and Vulnerability to Harm or Illness (r=.260) scores have low significant correlation between trait anxiety scores. At the end of the study it's found that a positive and medium correlation between psychological counsellor nominees' state anxiety scores and Negative / Pessimism (r=.492); Failure (r=.407), Social Isolation / Mistrust (r=.380), Enmeshment (r=.385), Abandonment (r=.314), Defectiveness (r=.332), Vulnerability to Harm or Illness (r=.334) where as a low but significant correlation between pschological counsellor nominees' state anxiety and Emotional Deprivation (r=.251), Emotional Inhibition (r=.193), Approval Seeking(r=.284), Entitlement / Insufficient Self-Control (r=.200), Self-Sacrifices(r=.099), Punitiveness (r=.138) and Unrelenting Standards (r=.167).