Matematik öğretmen adaylarının limit, süreklilik ve türev ile ilgili kavramsal yapıları
Prospective mathematics teachers' conceptual structure about limit, continuity and derivative
- Tez No: 430690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının analizin temel konusu olan“Limit”kavramı ve limitle ilişkili olan“Süreklilik”ve“Türev”kavramları hakkındaki kavramsal yapılarını belirlemektir. Araştırmaya Anadolu' da bir devlet Üniversitesinde eğitim gören 152 matematik öğretmen adayı katılmıştır. Veriler Kelime İlişkilendirme Testi kullanılarak toplanmıştır. Matematik öğretmen adaylarına“Limit”,“Süreklilik”ve“Türev”anahtar kavramları Kelime İlişkilendirme Testi ile sunulmuştur. Test sonucunda elde edilen verilerden frekans tablosu oluşturulmuştur. Frekans tablosuna göre kesme noktası tekniği kullanılarak matematik öğretmen adaylarının limit, süreklilik ve türev ile ilgili kavramsal yapılarını ortaya koyan kavram ağları çizilmiştir. Araştırma sonucunda limit kavramıyla ilgili 18, süreklilik kavramıyla ilgili 17 ve türev kavramıyla ilgili 15 kategori oluşturulmuş olup toplamda 250 kelime elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify prospective mathematics teachers' conceptual structures about limit that is the basic subject of the mathematics and“Continuity”and“Derivative”concepts that are related to limit. Participants of the research study were 152 prospetive mathematics teachers' studying in one of the public universities in Turkey. The Word Association Test is used as the data collection tool. The“Limit”,“Continuity”and“Derivative”key concepts were presented to prospective mathematics teachers' through the Word Associated Test. Data obtained from the test results were recorded in frequency table. Concept maps that present prospective mathematics teachers' conseptual structures about limit, continuity and derivative key concepts were drawn by using a“cut-off point”technique on the frequency table. Based on the research findings, 18 categories with regard to“Limit”, 17 categories with regard to“Continuity”and 15 categories with regard to“Derivative”concepts were derived and a total of 250 words are collected.