Alphonse Mucha'nın eserlerindeki tipografik ve görsel elemanlar arasındaki ilişkinin temel tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Studying the relation of typographic and visual elements of Alphonse Mucha's works of arts as means of basic design principles
  1. Tez No: 430709
  2. Yazar: SEDA BALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endüstri devrimine tepki olarak ortaya çıkan Art Nouveau akımı, doğal ve kıvrımlı biçimleri ile insanların, sanatı klasik çerçeve resmi olarak gördüğü bir şey olmanın dışına çıkarıp, güzel sanatlarla el sanatlarının birleşmesini amaçlıyordu. 19. yy. sonlarında, Stilize edilmiş şekilleri, kıvrımlı hatları, dekoratif motifleri ve asimetrik biçimleriyle öne çıkan bu akım tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Mimariden mobilyaya, dekoratif ürünlerden mücevherlere kadar her alanda etkisini gösteren bu akım, afiş sanatını da etkilemiştir. Farklı ülkelerde farklı isimlerle anılsa da, eşsiz afiş tasarımlarıyla Alphonse Mucha adı, 19. Yüzyıl sonu Paris'inde geri dönüşsüz bir halde Art Nouveauyla özdeşleşmiştir. Mucha'nın afiş tasarımlarındaki tipografik ve görsel elemanlar arasındaki ilişkinin temel tasarım ilkeleri açısından incelenmesi ele alınan bu araştırmada; sanatçının hayatı, Art Nouveau akımı, tipografi ve temel tasarım ilkeleri incelenmiştir. Sanatçının birçok afiş çalışması içinden, tiyatro sanatçısı Sarah Bernhardt için tasarladığı afişleri örnekleme alınmış, temel tasarım ilkeleri ve tipografik çözümlemelere dayandırılarak eser yorumlaması yapılmıştır. Tasarladığı başarılı afiş çalışmalarıyla, Art Nouveau denilince şüphesiz akla ilk gelen isim olan Mucha, yaşadığı dönemde birçok sanatçı ve tasarımcıya esin kaynağı olmuştur ve hala olmaktadır. Araştırmada ele alınan afiş çalışmalarındaki tipografik ve görsel elemanlar arasındaki ilişki, temel tasarım ilkeleri bakımından incelendiğinde, kullanılan görsel ve tipografik elemanların azami uyum içinde olduğu ve biçimsel özelliklerin içeriği yansıttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Art Nouveau style, which became famous towards the end of the 19th century aimed to unite arts and crafts and promote hand production. This style with its totally original stylization is common in many fields like architecture, furniture, jewelry, graphic arts. With Mucha's astonishing posters on streets both a brilliant period began for poster design and for Mucha, which will last for ages. In this research, besides the analysis of the relation of typographic elements and illustrations in Mucha's posters according to the basic design principles, the life of the artist, Art Nouveau style, typography and basic design principles also examined. In between many posters of the artist the ones are chosen designed for the theatres Sarah Bernhard take role, and analyzed according to the basic design principles and typography. In this research, which analyzed the harmony between typographic and visual elements according to basic design principles descriptive method used. It is found out that maximum harmony between the typographic and visual elements there is on Mucha's posters according to principles of design and form reflects the content.