1980 – 2000 yılları arası Türk resim sanatında travma olgusu
Trauma facts in the Turkish painting between 1980 - 2000
- Tez No: 430710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çalışma kapsamında 1960 ve 1980 Askeri Darbeleri temel alınarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ilerleyişine ket vuran toplumsal olaylar çerçevesinde yaşanan travmaların Türk sanatçılar açısından değerlendirilmeleri konu edinilmiştir.“Siyasetten etkilenen sanat, toplumda oluşan travmalara ne oranda gözlemci olmuştur?”,“Toplumsal Gerçekçilik boyutunda toplumsal travmaların sanata yansıması nasıl olmuştur?”gibi sorulara yanıt aranmaktadır. Araştırmada betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Betimsel analiz kullanırken oluşturulan çerçeveye göre tematik veriler incelenmiştir. Çalışma 1980 – 2000 yılları arası Türk sanatını toplumsal gerçekçilik boyutunda incelemektedir. Araştırmanın evrenini Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden başlayarak 1980 ve 2000 yılları arası Türkiye'deki sosyal, sanatsal olaylar ve Türk resim sanatçılarının ürettiği eserler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise ulaşılabilen kaynaklar yoluyla oluşturulmuş ve dönemin özelliklerini en iyi yansıtan sanatçı örnekleridir. Verilerin toplanması aşamasında araştırmanın temelini oluşturan travma, toplumsal gerçekçilik, Türk resim sanat ve toplumsal şiddet olayları gibi kavramlar önem kazandığından araştırmanın bulgular bölümünde ayrıntılı şekilde bu kavramlara yer verilmiştir. Resim çözümlemeleri ise toplumsal sorgulamalar, kültürel değişimler, sosyolojik durumlar ve sanat açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of the research is the revision of the Turkish painters in the name of the society and themselves based on the social traumas after military coups in 1960 and 1980 which prevent the Turkish Republic to improve. It is searching answers to questions like how and does art effected by social traumas, which effected by politics with its social realistic dimension. The method of the research is descriptive analysis. The thematic analysis has been made according to the framework formed while the descriptive analysis. The research covers the Turkish painting between the years of 1980 – 2000. The social and artistic events between those years from the ending years of the Ottoman Empire until 2000 and the artworks produced by the Turkish painters are included. The artworks chosen are the best reflecting ones of the period's characteristics and accessible sources used. In the findings part concepts like trauma, social realism, Turkish art and social violence examined. Painting analyses made under the guidance of social revision, cultural changes, sociologic situations and art.