Fen bilimleri dersinde probleme dayalı öğrenme yöntemi kullanımının üstün yetenekli öğrencilerin akademik başarıları, sorgulayıcı öğrenme beceri algıları ve fene yönelik tutumları üzerindeki etkileri
The effects of using problem based learning method in science courses on talented students' levels of academic achievements, inquiry learning skill perceptions and attitudes towards science
  1. Tez No: 430717
  2. Yazar: SILA BALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER UĞULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmanın amacı, üstün yetenekli tanısı konulmuş ve Bilim ve Sanat merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin Fen bilimleri dersinde probleme dayalı öğrenme yöntemini kullanarak; öğrencilerin akademik başarıları, sorgulayıcı öğrenme beceri algıları ve fen'e yönelik tutumları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmada fen bilimleri dersinde probleme dayalı öğrenme yönteminin etkililiğini belirlemesi amacıyla, deney öncesi modellerden tek grup ön test son test model kullanılmıştır (Cohen, Manion ve Morrison, 2005). Araştırma modeli, deney öncesi modeller olarak tanımlandığı gibi, zayıf deneysel desen olarak da tanımlandığından evren örneklem seçimine gidilmeyerek çalışma grubu üzerinden yürütülmüştür. Araştırma 2015-2016 öğretim yılında İzmir ilinde yer alan Konak Bilim Sanat Merkezindeki (BİLSEM) beşinci sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen“Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Ünitesi Akademik Başarı Testi”, Evrekli (2015) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve Taşkoyan (2007) tarafından geliştirilen“Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise, araştırmacı tarafından probleme dayalı öğrenme sürecine katılan öğrencilere yönelik hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi sonucunda, probleme dayalı öğrenme yöntemiyle derslerin islendiği deney grubundaki öğrencilerin deneysel uygulama sonrasında ön test-son test öğrencilerin akademik başarıları, fen bilimleri dersine yönelik tutumları ve sorgulayıcı öğrenme becerileri algılarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ayrıca, yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, Ayrıca, yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, öğrencilerin problemle dayalı öğrenme sürecine ve öğrenmelerine olan etkilerine ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrenciler çoğunlukla probleme dayalı öğrenme yönteminin kendileri için yararlı, anlaşılır ve eğlenceli olduğunu ifade etmişlerdir. Probleme dayalı öğrenme oturumlarıyla ilgili öğrenciler büyük bir çoğunlukla problemi belirlemekte, problem ile ilgili bilgileri açığa çıkarmakta, problemin çözümünde hangi bilgileri kullanacaklarına karar vermekte ve çözüme ulaşmakta zorlandıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak yapılan bu araştırmanın; Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin fen öğretimine, probleme dayalı öğrenme yöntemi kullanan eğitimcilere, bu konuda yapılacak yeni çalışmalara ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The current research aims to investigate to effects of the use of problem based learning in science courses on the academic success, perceptions of inquiry learning skills and attitudes of students diagnosed with giftedness and educated in Science and Art Centers. The study adopted a pre-experimental design with a single group pre-test/post-test model. Considered as weak experimental design, the research design was not based on universe, sampling selection but on a study group. The study was conducted on 5th grade students at Konak Bilim and Art Center (BİLSEM) in Izmir during the 2015-2016 academic year. Quantitative data was collected by“The Academic Proficiency Test on the Unit ”Let's Solve the Puzzle of Our Body“ developed by the researcher, ”The attitude Scale to Science Courses“ developed by Evrekli (2015) and ”The Inquiry Skills Scale" developed by Taskoyan (2007). Qualitative data was gathered through semi-structured interviews. The analysis of quantitative data indicated no significant difference between pre-test and post-test academic success, in attitudes to science and perceptions of inquiry learning skills. The analysis of qualitative data revealed positive thoughts concerning problem-based learning process. The majority of students explained that they found problem-based learning useful, clear and fun. The students also stated that they had it difficult to identify the problem, find out information related to the problem and decide what information to use in the solution. In conclusion, it is believed that this research study will contribute to the sequence education of students at Science and Art Centers, the educators who use problem based learning and the current literature.