Mamül hayat döneminde izlenen pazarlama stratejileri ve EMSAN madeni eşya emaye sanayi ve ticaret A.Ş'de bir uygulama
  1. Tez No: 43071
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKOCAER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
QZET Mamul hayat dönemi kavramı uzun süredir pazarlama literatüründe tartışılan konulardan biri olarak kendini göstermektedir. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar, mamulün hayat dönemini belirlemenin, başta tutundurma olmak üzere çeşitli pazarlama stratejilerinin en uygun biçimde saptanması ve uygulanması açısından yararlarını ve önemini ortaya koymaktadır. Yeni mamul geliştirme ve pazara sunma, satışları ve kârları arttırmanın temel şartlarından biridir. Ancak, büyük paralar ve zaman harcanması, belirsizlikler ve riskler ile yeni mamul programlarının uygulanmasında karşılaşılan başarısızlıklar ve boşa giden çabalar, sık rastlanan olgulardır. Mamul hayat dönemi modeli, her dönemin pazarlama özelliklerini ve optimal pazarlama stratejilerini gösterme açısından olduğu kadar, bir denetim aracı olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca, çeşitli mamullerin kârlılık durumlarını incelemek ve zayıf duruma düşen mamulleri belirleyip zamanında önlem almak; gerekiyorsa zayıf mamulü mamul hattından çıkarmak konusunda yönetime yardımcı olmaktadır.Pazarda tutunabilen mamullerin satış gelirlerinin zaman içindeki evriminin, genellikle, dört ayrı dönemden geçtiği ileri sürülmektedir. Böylece bir mamul için mamul hayat dönemi tanıtma, büyüme, olgunluk ve gerileme dönemleri halinde incelenmektedir. Söz konusu dönemlerin nerede başlayıp nerede bittiğinin saptanması bir ölçüde supjektiftir. Ancak, yapılan araştırmaların sonucunda, objektif bazı dönem belirleme kriterleri geliştirilmiştir. İşletme yönetimi çevresel koşulları iyi değerlendirir ve pazarlama stratejilerini iyi uygulayabilirse, bir mamul uzun süre pazarda kalabilir ve kârlılığını sürdürebilir. Burada pazarlama yöneticisine düşen görev, mamul hayat döneminin her aşamasında, hangi pazarlama stratejilerini uygulayacağını belirlemesidir. Bir mamul, yaşam aşamalarından geçerken, fiyat, dağıtım ve satış çabalarıyla ilgili kararlar sürekli gözden geçirilmeli ve pazarlama karmasında gerekli değişiklikler yapılmalıdır. Mamul hayat döneminin her aşamasının özellikleri birbirinden farklıdır, pazarlama yöneticisi bu farklılıkları iyi kavramak, her aşamaya özgü pazarlama stratejilerini geliştirirken ve pazarlama karmasında değişiklikler yaparken bu farklılıkları gözönünde tutmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The concept of the period of the life of product has been one of the subjects that are discussed in the litareture of business administration for a long time. The researchs that were made on this subject brought up the importance and utilities of determining the period of life of the product in the most suitable way on determining some variable marketing strategies and putting it into use and especially on keeping it at a certain level. To develop a new product and present it to marketing is one of the basic provision for increasing the sales and profits. However, wasting big amounts of money and time, imperceptibilitics and risks and failure in apply the new product programs are the cases that are often found for this reason, some products have no“ life curve”and its sales don't show increase. The concept of the period of the life of product depends on considering product's sale income as the dependant variables that are represented with time element and classifying it into parts they have defined characteristic properties. The model of period of life of the product used in inspection beside showing the basic properties of marketing in all period and optimalmarketing strategies. İn additional, it's also helpful to administration in examining product's state of profitability and in determining the products fell in a poor state and take measures, if necessary, take the product out of product line. The evolution ( in time) of the sale incomes of a product that keep a certain level in trading. Usually claimed to 4 terms, so, for a product, the period of life examined in terms of introduction, developing, maturity and declusing. To determine the beginning and ending of the mentioned terms is some what subjective. Nevertheless, as a result of the investigation some objective term-determining criterions If administration evaluates the surrounding conditions and put the marketing strategies to use in a good way, a defined product can stay in marketing and lasting being profitable for a long time. In this case, the administration's duty is to determine which marketing strategies will be put into use in each terms of the period of the product's life. The decisions about effort for price, distribution and sale, should be continiously investigated and necessary changes shoud be done in mixed economy. The properties of each term of product's life period are different from each other. The administration should comprehend these differences well, and should bear these in mind as as developing marketing strategies peculiar to each term and making changes in marketing.