Türkçe öğretmenlerinin ölçme değerlendirme araçlarını kullanma ve önemseme düzeylerine yönelik bir değerlendirme
An assesment of Turkish teachers' levels of use of evaluation tools
  1. Tez No: 430727
  2. Yazar: ÇİĞDEM BEKAR KEBAPÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Türkçe öğretmenlerinin ölçme değerlendirme araçlarını kullanma ve önemseme düzeylerine yönelik bir değerlendirmedir. Öğretmenlerin mevcut programlardaki ölçme değerlendirme anlayışına uyumlarını açıklayabilmesi açısından araştırma önem taşımaktadır. Araştırma öncesinde kaynak taraması yapılmış, günümüz ölçme değerlendirme anlayışı çerçevesinde literatür oluşturulmuştur. Bu literatürden yola çıkılarak ve uzman görüşlerinden yararlanılarak“Ölçme Değerlendirme Araç, Yöntem ve Teknikleri Anketi”hazırlanmıştır. Ölçme aracı yoluyla sağlanan verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı yardımıyla yapılmıştır. Araştırmada ele alınan alt problemler kıdem yılı, cinsiyet ve ölçme değerlendirme eğitimi bağımsız değişkenleri açısından nicel yaklaşımla irdelenmiş, bulguların açıklanması ve yorumlamasında nicel yöntemlere başvurulmuştur. Araştırma sonucunda Türkçe öğretmenlerinin ölçme değerlendirme araçlarının tamamını kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is an assessment related to grades of Turkish teachers using and heeding the measurement evaluation tools. The research is important to explain the teachers' adaptation of measurement evaluation mentality in current programmes. Before research made source review, within current measurement evaluation mentality framework the literature formed. By this literature prepared and expert opinions“The Measurement Evaluation Tools, Methods and Techniques Survey”. The statistical analysises of data which the measurement tools applying to the Turkish teachers twice time was made by IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programmes help. The sub problems that is under debate in research years of seniority, gender, and measurement assessment education arguments have been analyzed in terms of the approach with quantitative arguments to examined by quantitative approach, for disclosure of evidence and interpretation applied to the quantative methods.It was seen in the results of research Turkish teachers are using all of the measurement tools.