Türkiye'de iç göç akımları, bu göçlerin emniyet ve asayişe etkileri ve göçlere karşı kolluk kuvvetlerinin alabileceği tedbirler
Domesti̇c mi̇grati̇on flows i̇n Turkey, effects of these mi̇grati̇ons to safety and securi̇ty and precauti̇ons that law enforcers can take agai̇nst these mi̇grati̇ons
  1. Tez No: 430767
  2. Yazar: METİN ATAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAYRETTİN ORHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bireylerin çeşitli sebepler ile bulunduğu yerden ayrılarak başka bir yere gidip yerleşmesine göç denir. Göçler genel olarak ülke içi yapılan iç göç ve ülke dışı yapılan dış göç şeklinde meydana gelir. Göç ekonomik, doğal, sosyal ve siyasal nedenlerle ortaya çıkar. Bu nedenlerin en başında ekonomik nedenler gelir. Bu sebepten dolayıdır ki göç genelde az gelişmiş bölgelerden gelişmiş bölgelere doğru ortaya çıkar. Ülkemizde 1950'li yıllardan itibaren göç hareketi yoğun bir şekilde başlamış olup, buna bağlı olarak kentleşme süreci de hızlanmıştır. Göçe bağlı olarak nüfus şehirlerde artarken kırsalda azalmıştır. Ülkemizde gerçekleşen iç göçler ekonomik yönden geri kalmış doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinden ağırlıklı olarak gelişmiş Marmara ve Akdeniz bölgeleri doğrultusunda meydana geldiği değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de iç göç akımları, bu göçlerin emniyet ve asayişe etkileri ve göçlere karşı kolluk kuvvetlerinin alabileceği tedbirler konularında önerilerde bulunmaktır. Çalışmada genel olarak iç göçün sebepleri, emniyet ve asayişe etkileri ele alınmış, bu güne kadar yapılan inceleme ve araştırmalar ile göçe ilişkin veriler incelenerek göçlerin emniyet ve asayişe olan etkileri ortaya konulmuştur. Göçün emniyet ve asayişe olan olumsuz etkileri, işsizlik, gecekondulaşma, kültürel boşluk ve gettolaşmaya bağlı olarak suç ve mafya yapılanması üzerinde durularak, güvenlik güçleri açısından önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın göç ve suç arasındaki bağlantıyı ortaya koyarak kolluk kuvvetlerine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration, defined as going to another place to settle where they were geographically separated individuals. Migration, in general, internal migration (domestic) and external migration (between countries) form occurs. Economic, social and emerging major factors affecting migration is the income and employment for political reasons. Therefore, migration occurs in developed places for economically underdeveloped places. The urbanization process that began with the migration of the 1950s, Turkey has also accelerated. Population due to emigration, are concentrated in certain places. Internal migration in Turkey, in line with developed western regions of the economically underdeveloped eastern regions are assumed to occur. The aim of this study internal migration flows in Turkey, which is located in the migration of security and safety measures can be taken to influence and advise on matters of law enforcement agencies against immigration. Overall the causes of migration in this study, the effects on safety and security were discussed, examined data related to this day the immigration and immigration inspections and investigations were conducted to reveal their effects on safety and security. Negative effects of the migration of safety and security, unemployment, slum housing, with an emphasis on crime and mafia structure due to cultural gaps and ghettoization, and tried to draw attention to the importance of the security forces. The work done by revealing the connection between immigration and crime are expected to contribute to law enforcement officials.