Kurumsal itibarın çalışan motivasyon ve performansına etkileri: Trabzon tunalar örneği
The effects of institutional dignity on the workers' motivation and performance: A case study on Tunalar in Trabzon
- Tez No: 430768
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapılan bu çalışmada kurumsal itibar kavramının kurumlar açısından önemine vurgu yapılmıştır. Kurumsal itibar kavramını doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyen faktörler olumlu ve olumsuz yönde unsurlarıyla ele alınmıştır. Çalışan bireylerin motivasyonları, kurumların performansını etkilediği varsayımını göz önüne alarak, hem bireylerin kurum motivasyonlarını yüksek tutacak hem de çalışan bireylerin yaptıkları işe odaklanmalarını pozitif yönde etkileyebilecek modellerle değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada kurumsal itibar ölçeği sonucunda güvenirlik derecesinin yüksek olmadığı görülmektedir. Bu çalışmada ise kurumun itibar açısından gereken güveni verdiği düşünülmüştür. Çalışanlardaki motivasyon ölçeğine bakıldığında ise çalışanların kendilerine oldukça güvendikleri ve çalıştıkları kurumda verimlilik sağladıkları düşüncesi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of corporate reputation in terms of the institutions is emphasized in this study. The factors affecting the concept of corporate reputation directly and indirectly are handled in positive and negative ways. Regarding the assumption that the motivations of the working individuals affect the performance of the institutions, the models considering both high motivation of working individuals in the institions and factors affecting individuals' focuses to their jobs in a positive way have been utilized for the evaluation. In this study, it is seen that at the end of the corporate reputation scale, the reliability level is not high. In this study, it is thought that the institution is providing the necessary trust in terms of corporate reputation. When considering the motivation scale of the employees, the idea is that the employees have much over confidence, and they provide productivity to their institutions.