Doğu Karadeniz Bölgesinin elektrik iletim şebekesinde hibrit HVDC uygulaması
Application of hybrid HVDC in the transmission system of Eastern black sea Region
  1. Tez No: 430781
  2. Yazar: EDA KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber her geçen gün enerjiye olan ihtiyaç artmaktadır. Bu noktada enerjinin üretim ve iletiminin de en güvenilir ve kayıpsız şekilde yapılması oldukça önem taşımaktadır. Türkiye'de enerji iletimi yüksek gerilimli alternatif akımlar (HVAC) vasıtasıyla yapılmaktadır. Enerjinin yüksek gerilimli doğru akımlar (HVDC) vasıtasıyla yapılması enerji iletiminde yeni trendlerden biridir. Doğu Karadeniz Bölgesi üretim kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bu bölgede üretime nispeten tüketim daha azdır. Bu yüzden üretilen enerji, iletim hatları ile batıya taşınmaktadır. Üretim fazlalığı iletim hatlarında aşırı yüklenmeye ve zaman zaman bölgesel çökmelere neden olmaktadır. İletim hatlarının yüklenmesini ve kayıpları azaltmak için Doğu Karadeniz Bölgesi'nde hibrit olarak kurulacak bir HVDC iletim sistemi ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında Doğu Karadeniz Bölgesi'nin mevcut iletim şebekesi Borçka'dan Osmanca'ya kadar modellenmiştir. Aynı hat üzerinde paralel olarak bir HVDC hat da modellenerek sisteme entegre edilmiştir. Tüm modellemeler DIgSILENT Gmbh firmasının 'DIG-CP-12992 / DIG-PF-12992-11336' protokollü 1 yıllık ücretsiz lisansı ile Digsilent Power Factory 15.2.5 güç sistemleri analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Gerçek sistem parametreleri kullanılarak farklı zaman dilimleri için sistem çıktıları incelenmiştir. Tasarlanan HVDC sistemin var olan sistemde yük akışına nasıl etki ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in technology, the need for energy has increased. At this point, the production and transmission of energy in the most reliable and less lossless way is of vital importance. Energy transmission in Turkey is conduted through the high voltage alternating current. Transmission of high voltage direct current is one of the recent trends in energy transmission. East Black Sea region has a large quantity of production resources. Compared to production, consumption is lower in the region. For this reason; produced energy is transmitted to the west via the transmission lines. However; production surplus may lead to overloading and sometimes regional failures on the transmission line. A HVDC transmission line which would be established as hybrid in East Black Sea region was examined in order to prevent overloading and loses on the transmission lines. In this study, the existing transmission network of East Black Sea Region, from Borçka to Osmanca, was modelled. A HVDC line, in parallel with the same line, was modelled and integrated into the system. All the modellings were done using Digsilent Power Factory 15.2.5 power systems analysis software. Digsilent Power Factory 15.2.5 power systems analysis software is provided by Digsilent through one year free licensed DIgSILENT firm's 'DIG-CP-12992 / DIG-PF-12992-11336' protocol. The system outcomes at different time frames were examined by using actual system parameters. Finally, the effect of the developed HVDC system on the load flow in the present system was determined.