Termal enerji eldesi için soğutucu bileşenli konsantre fotovoltaik sistem - termal modelleme
Concentrated photovoltaic system with a cooling component to extract thermal energy -thermal modeling
  1. Tez No: 901988
  2. Yazar: BİLGE TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yeni nesil fotovoltaik güneş pillerinin veriminin artmasıyla birlikte yoğunlaştırılmış güneş ışığından elektrik enerjisi üretimi daha rekabetçi hale gelmiş ve Yoğunlaştırılmış Fotovoltaik (YFV) sistemlerinin araştırma ve geliştirmeleri ivme kazanmıştır. YFV sistemlerinde konsantrasyonun neden olduğu yüksek radyasyon, fotovoltaik hücrelerinin yüksek sıcaklıklara çıkmasına neden olur, ve açık devre geriliminin düşmesine bağlı olarak pil verimi düşer. Verim kaybını azaltmak için YFV sistemlerine termal soğutma bileşenleri entegre edilerek elektrik ile birlikte çeşitli amaçlar için kullanılabilecek ısı üretimi de sağlanabilir. Bu tür hibrit tasarımlara Yoğunlaştırılmış Fotovoltaik Termal sistemler adı verilmektedir. Parabolik oluklu kolektörler, çizgi odaklı yoğunlaştırılmış sistemler olup, solar ısı üretimi konusunda yerleşmiş teknolojilerden biridir. Bu çalışmada, yüksek verimli Silikon fotovoltaik hücreleri alıcı boruya entegre eden yeni bir Parabolik Oluklu Fotovoltaik Termal (POFV-T) hibrit sistem incelenmiştir. Bu amaçla iki aşamalı bir modelleme uygulanmıştır. POFV-T sistem alıcısının küçük bir bölümündeki ısı transferi olgusunun incelendiği yerel bir model kurulmuştur. Bu aşamada POFV-T sistem, sistemden gelen girdiler ve değişen çevre koşulları ile COMSOL Multiphysics'te modellenmiştir. Daha sonra, yerel modelden elde edilen sonuçlar, büyük ölçekli bir POFV-T tesisinin üretim çıktılarının farklı koşullar için hesaplandığı küresel bir modele entegre edilmiştir. Küresel modelin sonuçları, büyük ölçekli POFV-T tesislerin performanslarına ilişkin bilgiler sağlayacaktır. Performans tahminlerinin POFV-T sistemlerin hızlı tekno-ekonomik fizibilite analizlerine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the efficiency of the new generation photovoltaic solar cells, electrical power production from concentrated sunlight has become more competitive, and research and development of Concentrated Photovoltaic (CPV) systems has gained momentum. In CPV systems, high intensity radiation caused by concentration heats the photovoltaic cells to high temperatures, thus causing a reduction in electrical efficiency due to a drop in open-circuit voltage. To remedy the efficiency loss, a thermal cooling component can be integrated to CPV systems that can also produce heat to be utilized for other purposes. Such hybrid designs are named Concentrated Photovoltaic Thermal systems. Parabolic trough collectors are line focusing concentrated systems, and one of the most established technologies on solar heat production. In this study, a novel Parabolic Trough Photovoltaic Thermal (PTPV-T) system integrating high efficiency Si photovoltaic cells is investigated. To this aim, a two-stage modelling is implemented. A local model where the heat transfer phenomena in a small section of the PTPV-T system receiver is investigated, is established. At this stage, the PTPV-T system is modelled in COMSOL Multiphysics with inputs from the system and varying environmental conditions. Then, the results from the local model are integrated to a global model where output of a large scale PTPV-T plant is calculated for different conditions. The results of the global model will provide insights to large scale PTPV-T plant performances. The performance estimates are aimed to contribute to rapid techno-economic feasibility analyses of PTPV-T systems.