Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ilişkin Tazminat Hukuku ve uygulaması
- Tez No: 43080
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri şahıs statüsünde olan personelinin cismani eza ve ölüm hallerinde alacakları tazminatlar bazı özel kanunlar ve genel hükümler çerçevesinde düzenlenmiştir. TSK personelinin tazminat haklan öncelikle 2330 sayılı Nakti Tazminat Kanunu, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 2629 sayılı Uçuş Paraşüt Denizaltı Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu gibi kanunlar ile düzenlenmiştir. Bu kanunlar ile sağlanan tazminat miktarları hak sahiplerince yeterli bulunmaz ise genel hükümler çerçevesinde açılacak dava ile tazminat talebinde bulunabilmektedirler. Tazminat talebiyle TSK personelinin ve hak sahibi yakınlarının dava açabilecekleri yetkili ve görevli tek mahkeme Askeri Yüksek İdare Mahkemesidir. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tazminat taleplerini genel hükümler ve kendi içtihatları doğrultusunda ele alıp incelemektedir. Kurulduğu yıldan bu yana uygulamalarını incelediğimizde, AYÎM'nin sorumluluk kavramını gerek kusur sorumluluğunu gerekse kusursuz sorumluluğu ele alışı ve işleyişi düktrine uygun ve geliştirici niteliktedir. ÖJzellikle kusursuz sorumluluk yaklaşımı oldukça ileri bir düzeydedir. AYÎM'nin tazminat hesaplama yöntemi de halihazırda adliye ve idare mahkemelerinde uygulanan yöntemlerden farklı bir şekildedir. AYÎM'nin hesaplama yöntemi, geçici bir süre askerlik hizmeti yapan asteğmen, er ve erbaşlar için farklı, sürekli görev yapan muvazzaf dediğimiz personeli için farklıdır. AYÎM hesaplama yöntemini belirlerken yılların birikimi ilekendine özgü prensipler oluşturmuştur. Bu prensipler zararın başlangıç anma ilişkin olabildiği gibi“felaketin özlenir hale getirilmemesi”gibi tazminatın sınırlandırılmasına da ilişkin olabilmektedir. AYÎM'de en çok işlenen tazminat şekli destekten yoksun kalma tazminatı olmasına rağmen, farazi destek tazminatına yer verilmemiş olması ilginçtir. Fakat istisnaî olarak farazi destek tazminatı konusunda hak sahibi asker kişilerin adli mahkemelerde dava açabileceği kanaatindeyiz. Sonuç olarak AYÎM'nin kurulduğu yıldan bu yana, TSK personelinin tazminatları ile ilgili uygulamaları ve içtihatları ile haklarını fazlasıyla sağlayıcı bir tutum izlediğini ve idare hukukunu geliştirici gayret içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The right of getting indemnity for a person as an military individual in Turkish Armed Forces (TAF) in case of death or bodily harm situation is arranged by some special laws and jurisdictions. The Turkish Armed Forces Personnel indemnity rights are settled in accordance with primarily by 2330 numbered Pecuniary Indemnity Law and 3713 numbered Struggle For Terror Law and 2629 numbered Flight, Parachute, Submarine, Diver and Frogman Service Law. The ones who are not satisfied with the indemnities taken by the help of these mentioned Laws can demand further indemnities by bringing the subject to court in agreement with general jurisdictions. For the demand of further indemnity, TAF Personnel and close relatives of holders of rights can bring this subject to only Military High Superintendent Court. The Military High Superintendent Court investigates these indemnity demands according to general jurisdictions and its own jurisprudence. When we examine carefully the studies of MHSC (Military High Superintendent Court) since it was established, its cancept of respansibility is in appropriate and improving candition for the doctrine of handling and performing the either fault responsibility or faultless responsibility. Especially its consideration of faultless responsibility is in a very advanced condition. The MHSC's method of computing indemnities is different from present methods used in judicial and superintendent courts. The method of MHSC's computing differs for third lieutenants, soldiers and headmen of soldiers who are temporarily in military service from permament active duty personnel. For the delerminelion of MHSC's computing, its own principles and the accumulation of years are the mostimportant factors. These principles are not only related with the begining of damage but also they are related with“Damage missable situation”I demnity's limitation. Although the most desired indemnity is the supported deprival indemnity, it is interesting that MHSC does not consider hypothetical support. But as an exception, we think that military individuals who have rights could bring hypothetical support consideration to judicial courts. As a result, Millitary High Superintendent Court has been successfull for indemnities of Turkish Armed Forces Personnel and we think that it is in a very good attitude for improvement of judicial justice. And we think that it is trying its best for futher improvements...