Anahtar noktası tabanlı kopyala yapıştır sahteciliği tespiti
Keypoint based copy move forgery detection methods
  1. Tez No: 430794
  2. Yazar: GÜL MUZAFFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde birçok alanda kullanılan sayısal görüntülerin doğruluğu ve güvenilirliği büyük önem arz etmektedir. Sayısal görüntüler üzerinde gerçekleştirilen pasif yöntemler arasında yer alan en yaygın sahtecilik türlerinden birisi de kopyala yapıştır sahteciliğidir. Kopyala yapıştır sahteciliğinin gerçekleştirilme kolaylığı görüntü doğrulama sistemlerinin bu tür sahteciliklerin tespitini etkin bir şekilde yapabilmesi gerekmektedir. Tez çalışmasında, literatürde var olan anahtar noktası tabanlı kopyala yapıştır sahteciliği tespiti yöntemleri iyileştirilmiş olup ayrıca anahtar noktası tabanlı yeni bir tespit yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntemde nesne kapama amaçlı gerçekleştirilen kopyala yapıştır sahteciliğinde; literatürde var olan popüler yöntemlere kıyasla ön işleme gerek duymadan daha etkin tespit gerçekleştiren, ataklara karşı dayanıklı yeni bir yöntem önerilmiştir. Tez çalışması kapsamında önerilen yöntemlerin literatürde var olan yöntemlerle karşılaştırılması gerçekleştirilmiş ve deneysel sonuçlar rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The accuracy and reliability of digital images are very important. Copy move forgery is one of the most common digital image forgeries. As such an action is easy to accomplish, the image authentication systems should carry out the detection of this kind of forgery in its best. In this thesis study, current key point based forgery detection methods are analysed and improved. Moreover, a novel keypoint based copy move detection method is proposed. The proposed detection method is found to be effective in detecting copy move forgeries without requiring pre treatment which is a clear advantage as to compared to the literature. Our method is especially effective in hidden object forgeries. All of the results of the suggested methods are compared with the current methods in literature and experimental results are reported.