Allium cepa L. kök meristematik hücreleri üzerine Vaccinium arctostaphylos L.'un antimutajenik etkisinin araştırılması
Investigation of antimutagenic effect of Vaccinium arctostaphylos L. on meristematic cells of Allium cepa L.
  1. Tez No: 309741
  2. Yazar: EBRU BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz'de doğal olarak yetişen Vaccinium arctostaphylos L.'un antosiyanince zengin özütünün, Allium cepa L. kök meristem hücreleri üzerine bakıra karşı antimutajenik etkisi araştırıldı. Allium cepa kökleri önce 50 ve 100 mg/L bakır sülfat çözeltisi ile daha sonra Vaccinium arctostaphylos'tan elde edilen antosiyanin ile 12 ve 24 saat süre ile muamele edildi. Sitogenetik incelemeler sonunda mitotik indeks ve kromozomal anormallikler belirlendi.Uygulanan bakır sülfatın tüm uygulama gruplarında mitotik indeksi kontrole göre azalttığı ve çeşitli kromozomal anormalliklere sebep olduğu tespit edildi. Bakır sülfat uygulanan gruplarda daha sonra antosiyanin uygulandığında ise 50+ASY gruplarında mitotik indeks değerinin arttığı ve toplam anormallik oranının ise azaldığı gözlendi. İlk defa bu çalışma ile Vaccinium arctostaphylos'tan elde edilen antosiyaninin bakıra karşı antimutajenik etkisi ortaya koyuldu.
Özet (Çeviri)
In this study the antimutagenic effect of anthocyanin-rich extract obtained from Vaccinium arctostaphylos L. growing naturally in Eastern Black Sea was investigated on meristematic cells of Allium cepa L. roots exposed to copper. Root tips of Allium cepa were first treated with 50 and 100 mg/L copper sulphate and then treated with anthocyanin rich extract for 12 and 24 hours. Mitotic index and various chromosomal aberrations were determined at the end of cytogenetic examinations.It was found that copper sulphate reduced the mitotic index in all experimental groups when compared with control groups and induced chromosomal abnormalities. Also, it was observed that anthocyanin treatment after copper sulphate treatment increased mitotic index in 50+ASY groups and reduced total abnormality rate. With the present study, the antimutagenic effect of Vaccinium arctostaphylos?s anthocyanin-rich extract against to copper concentrations was determined.