Aksiyal sübstitüe yeni silisyum ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and electrochemical properties of novel axially substitued silicon phthalocyanines
  1. Tez No: 430795
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA BIYIKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, yeni 2-[2-(1H-nafto[1,2-e][1,3]oksazin-2(3H)-il)etoksi]etanol, 6-(1H-nafto[1,2-e][1,3]oksazin-2(3H)-il)hekzan-1-ol bileşikleri sentezlenmiştir. Ardından, aksiyal olarak naftoksazin grupları içeren yeni silisyum ftalosiyaninler sentezlenip, karakterize edilmiştir. Silisyum ftalosiyaninlerin farklı çözücülerdeki ve konsantrasyonlardaki agregasyon davranışları incelenmiştir. Çalışılan bütün çözücülerde ve konsantrasyonlarda silisyum ftalosiyaninler herhangi bir agregasyon göstermemiştir. Silisyum ftalosiyaninlerin indirgenme ve yükseltgenme davranışları dönüşümlü voltametri ve kare dalga voltametri teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Aksiyal olarak naftoksazin grupları içeren silisyum ftalosiyaninler ftalosiyanin halka bazlı redoks prosesleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the new 2-[2-(1H-naphtho[1,2-e][1,3]oxazin-2(3H)-yl)ethoxy]ethanol, 6-(1H-naphtho[1,2-e][1,3]oxazin-2(3H)-yl)hexan-1-ol have been synthesized. Then, novel axially naphthoxazin substituted two silicon(IV) phthalocyanines (SiPcs) have been synthesized and characterized. The aggregation behavior of SiPcs were examined in different solvents and concentrations in DMSO. In all studied solvents and concentrations, SiPcs were non-aggregated. The reduction and oxidation behavior of the axially disubstituted SiPcs were established by cyclic (CV) and square wave (SWV) voltammetry tecniques. Axially naphthoxazin substituted silicon(IV) phthalocyanines were observed to display phthalocyanine ring-based redox processes.