Galantamin'in ilaç preparatlarından kapiler elektroforez yöntemi ile tayini
Determination of galantamine in pharmaceutical preparations by capillary electrophoresis method
  1. Tez No: 430832
  2. Yazar: HATİCE ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Asetilkolin beynin bellek ile ilgili bölgelerinde önemli bir nörotransmiterdir. Alzheimer hastalığında asetilkolin azalması bellek bozukluğu ile paraleldir. Kolinerjik fonksiyonda düzelme sağlayan ajanlar kognitif fonksiyonlarda stabilizasyon veya düzelme sağlayabilir. Ancak, bu tedaviler hastalığın fizyopatolojik ilerlemesini durdurmaz. Bu amaçla, kullanılan temel ilaçlar asetilkolinesteraz inhibitörleridir. Galantamin, hafif ve orta şiddette Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaya başlanılan bir kolin esteraz inhibitörüdür. Hafif ve orta derecede şiddetli Alzheimer tipi demansın tedavisinde endikedir. Bu çalışmamızda, piyasada bulunan farmasötik dozaj formlarından Galantamin'in tayinine yönelik kapiler elektroforez yöntemi geliştirilmiştir. Elde edilen % geri kazanım değerlerinin yüksek olmasından ilaç katkı maddelerinin yöntemi etkilemediği sonucuna varılmıştır. Galantamin için geliştirilen yöntemin doğruluğu, duyarlılığı, uygulanabilirliği ve seçiciliğini gösterebilmek için gerekli tüm validasyon parametreleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acetylcholine is an important neurotransmitter in the brain regions associated with memory. Alzheimer's disease is parallel to acetylcholine decreased memory impairment. Cholinergic agents that provide improvement in function may provide stabilization or improvement in cognitive function. However, this treatment does not stop the progression of the disease pathophysiology. The main drugs used for this purpose are acetylcholinesterase inhibitors. Galantamine is a cholinesterase inhibitor that began to be used in the treatment of Alzheimer's disease. It is widely used for mild to moderately severe Alzheimer's dementia treatment. In this study, capillary electrophoresis method have been developed for detection of Galantamin from commercially available pharmaceutical dosage forms. The high value of recovery percentage of the results showed that the excipients had not influence of the method. All necessary validation parameters were studied in order to show the accuracy, sensitivity, feasibility and specificity of the developed method for galantamine.