Battaniye ve iplik atıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of blanket and yarn wastes
  1. Tez No: 430834
  2. Yazar: ÇAĞLAR TAHTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada laboratuar ortamında farklı tutkallar (üre formaldehit, melamin-üre formaldehit, fenol formaldehit) ve farklı elyaf miktarları (768 g, 922 g, 1076 g, 1230 g, 1383 g) kullanılarak tekstil elyaf atıklarından lifli levhalar üretilmiştir. Üretilen lifli levhaların bazı fiziksel (yoğunluk, rutubet, 24 saat su içerisinde bekletilme sonrası kalınlıktaki ve ağırlıktaki değişim, bağıl neme bağlı kalınlıktaki ve uzunluktaki değişim) ve mekanik özellikleri (eğilme direnci ve elastikiyet modülü, vida tutma mukavemeti) TS-EN standartlarına uygun olarak deneysel çalışmalar yoluyla belirlenmiştir. Deney sonuçlarından elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiş ve tablolar halinde listelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, sunta ve MDF'nin fiziksel ve mekanik özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Bu tezin araştırma sonuçlarına göre; tekstil atıklarından üretilen lifli levhaların suntadan daha üstün fiziksel ve mekanik özeller gösterdiği ve bazı özelliklerde de MDF'den daha üstün özelliklere sahip olduğu elde edilen veriler yoluyla gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fibreboards with different types of adhesive (urea formaldehyde, melamine-urea formaldehyde, phenol formaldehyde) and different amounts of fiber (768 g, 922 g, 1076 g, 1230 g, 1383 g) using textile fiber wastes have been manufactured. Some physical properties (density, moisture content, swelling in thickness after immersion on water, dimensional changes associated with changes in relative humidity) and mechanical properties (bending strenght, modulus of elasticity in bending, resistance to axial withdrawal of screws) of the manufactured fibreboards have been determined by experimental studies according to TS-EN standarts. The data obtained from the test results have been statistically analyzed and listed in tables. Obtained test results have been compared with mechanical and physical properties of particle board and MDF. According to research results of this thesis; fibreboards manufactured from textile fiber wastes have better physical and mechanical properties than particleboard, and some of properties have better than MDF has been observed.