Ülkemizde yetişen farklı armut türlerinin meyve, dal ve yapraklarında arbutin analizi. metot optimizasyonu
The fruits of different pear species grow in our country, analysis of arbutin in the leaves and branches. optimization method
  1. Tez No: 430835
  2. Yazar: IŞIL AÇIKGÖZ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Arbutin birçok tıbbi bitkide bulunan doğal aktif bir bileşendir. Başta cilt kanseri tedavisinde, idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde, sistit ve böbrek taşları tedavisinde, yetişkinlerin ciltlerinde oluşan lekelerin tedavilerinde kullanılır. Doğal arbutinin bitki yapraklarından ekstrtaksiyonu için çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek toksik kimyasalların kullanıldığı, üretim süreleri uzun ve maliyeti yüksek ekstraksiyon yöntemleri yerine kısa ekstraksiyon zamanı, minimum organik solvent tüketimi olan yüksek verime sahip ekonomik, çevre dostu kolay uygulanabilir Ultrasonik Destekli Ekstraksiyon (UAE) yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada ekstraksiyon verimi üzerine metanol konsantrasyonu, ekstraksiyon zamanı ve sıcaklık gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Optimizasyon için Yüzey Yanıt Metadolojisi (RSM) kullanılmıştır. Bunun için, ekstraksiyon verimi üzerine etkin deneysel koşullar: metanol konsantrasyonu (25-75 % ), katı/solvent oranı (50 mL/200 mg numune), pH:1, ekstraksiyon süresi (15-45 dakika), sıcaklık (30-60 °C) olarak seçilmiştir. Bu parametrelerin en iyi muhtemel kombinasyonları Yüzey Yanıt Metadolojisi ile elde edildi. Çalışmamızın sonucunda; en iyi ekstraksiyon verimi için işletme koşulları pH:1, metanol konsantrasyonu (%): 56,81, ekstraksiyon zamanı: 29,66 dakika, sıcaklık: 43,370C olarak belirlendi. Bu işletme koşullarında arbutinin deneysel verimi % 3,10'dur. Elde edilen bu sonuçlar armut yapraklarından Arbutin etken bileşeninin ekstraksiyonu için Ultrasonik Destekli Ekstraksiyon (UAE) etkili bir metot olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Arbutin is a natural active ingredient that is found in many medicinal plants. In the beginning the treatment of skin cancer, urinary tract infections, cystitis and kidney stones in the treatment of skin used in the treatment of stains that occur in adults. Natural arbutin from the leaves of the plant that can adversely affect environmental and human health toxic chemicals are used for the extraction, where the extraction time is long instead of short production time and high cost extraction methods, minimum organic solvent consumption, high efficiency, economical, environmentally friendly and viable Ultrasonic-Assisted Extraction (UAE) method has been developed. In this study, methanol concentration on extraction efficiency, the effects of parameters such as extraction time and temperature were investigated. For optimization response surface methodology (RSM) was used. For this, the effect on extraction yield experimental conditions: methanol concentration (25-75 %), solid/solvent ratio (50 mL/200 mg sample), pH:1, extraction time (15-45 min), temperature (30-60°C) was selected as the. The best possible combinations of these parameters were obtained by response surface methodology. As a result of our study; the best pH for extraction efficiency operating conditions:1, methanol concentration (%): 56,81, extraction time: 29,66 minutes, temperature: 43,370C has been identified as. The experimental conditions in this business arbutin yield % 3,10. The leaves of the PEAR arbutin component factor of this result for the extraction of Ultrasonic-Assisted Extraction (UAE) have shown that it can be an effective method.