Bartın ilinde bölgesel kalkınma sorunsalı açısından üniversite-sanayi işbirliğinin değerlendirilmesi (Orman ürünleri sektörü için uygulamalı anket çalışması)
Evaluation of university-industry cooperation in terms of regional development issues in Bartın vicinity (applied questionnaire study for forest industry sector)
- Tez No: 430839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı; bölgesel kalkınmada Bartın ilinin lokomotif sektörlerinden biri olan“orman ürünleri sanayinde”üniversite-sanayi işbirliğinin mevcut durumunu ortaya koyarak; üniversite-sanayi işbirliğinin somut olarak inşa edilme gerekliliği konusunda tüm paydaşlar arasında bir farkındalık köprüsü inşa etmektir. Yapılan literatür araştırmasında ulusal düzeyde üniversite-sanayi işbirliğine yönelik 1989 yılından günümüze bir çok çalışmanın yapıldığı görülmüş olup, bu çalışmaların neredeyse tamamında ise işbirliğinin sadece bir paydaş (ya sanayi, ya da üniversite) baz alınarak değerlendirildiği tespit edilmiştir. Bu tez çalışması ile her iki paydaşa da yani hem üniversitenin araştırma konumuzu teşkil eden bölümündeki öğretim üyelerine hem de sanayide araştırma konumuzda faaliyet gösteren işletmelere ulaşılmıştır ve her iki tarafın da görüşleri değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bölgesel kalkınma ve üniversite-sanayi işbirliğine yönelik kavramsal çerçeve hakkında literatür ve genel bilgiler verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, orman ürünleri işletmelerinin; üniversite-sanayi işbirliğinden beklentileri, işbirliğine adım atamama nedenleri, işbirliğinin geliştirilmesine yönelik herhangi bir çalışmalarının olup-olmadığı ve benzeri konularda anket metodu kullanılarak ve bizzat ikili görüşmelerde bulunularak fikirleri alınmıştır. Daha sonra, Bartın Üniversitesi, Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin; üniversite-sanayi işbirliğine yönelik herhangi bir çalışmalarının olup-olmadığı, işbirliğinin nasıl geliştirilebileceği, işbirliğinin arttırılması ve katma değere dönüşmesi için neler yapılabileceği ve benzeri konularda fikir ve görüşleri anket çalışması ile tespit edilmiştir. Ayrıca, Bartın ilinin kalkınmasında önemli aktörler olan“Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü”gibi kurumların yetkilileri ile de birebir görüşmeler yapılmıştır. Son bölümde ise çalışma, Bartın ili özelinde her iki paydaşın ve ilgili kamu kurumlarının da görüşleri doğrultusunda bölgesel kalkınmada üniversite-sanayi işbirliği konusunda mevcut durumu ve sorunları ortaya koymuş ve geliştirilen bazı çözüm önerileri ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the current status of university-industry cooperation in forest industry being one of the major industries in Bartin vicinity and to build awareness among all of the stakeholders about the need for developing this cooperation. According to the literature, many studies about university-industry cooperation were carried out since 1989; however it is found that almost all of those studies dealt with only one stakeholder (either university of industry). In this thesis, not only staff members of the related department in the university but also enterprises in forest industry were surveyed and their ideas were evaluated. This study consists of three parts. In the first part literature, terminology and general information about regional development and university-industry cooperation were presented. Second part includes a questionnaire about expectations of enterprises from university-industry cooperation, their reasons not being involved to such this and whether they have any attempts for developing such cooperation etc. And also one to one interviews were made to present their ideas. Then, to determine the ideas and opinions of faculty members of Bartin University, Forest Industry Engineering Department a survey was carried out whether there are any efforts to cooperate about university-industry, how to improve the cooperation, what can be done to turn into enhancing cooperation and value-added and similar matters. In addition, one to one interviews were carried out with the delegates of Bartin Governorship, Bartin Municipality, Bartin Chamber of Commerce, Western Black Sea Development Agency and Bartin Science Industry and Technology Directorate being the important actors in development of Bartin vicinity. The last part includes the current situation and their issues of university-industry cooperation in regional planning based on Bartin vicinity in accordance with both of the stakeholders' and relevant public institutions opinions and some solutions were developed.