Triticum spelta genotiplerinin farklı tuz konsantrasyonlarına karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi
Assestment of Triticum spelta resistance to different salt concentratinons
  1. Tez No: 430865
  2. Yazar: MEHMET DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tuzluluk, kurak ve yarı kurak alanlarda bitkisel üretimi tehdit eden en önemli problemler arasındadır.Tuz stresi, bitkilerde çeşitli gelişim süreçlerinin yanında morfolojik, hücresel, fizyolojik ve moleküler seviyede pek çok aksaklıklara neden olmaktadır.Bu tez çalışmasında, 112 O 903 numaralıTUBITAKProjesi kapsamında 2 yıllık tarla denemeleri sonucunda belirlenen 57 farklı T. spelta genotipinin tuzluluğa karşı dayanıklılıkları sera koşullarında test edilmiştir. Tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulan sera denemesinde kontrol ve 2 farklı tuz (6 ve 12dS/mNaCl) uygulaması yapılmıştır. Bitkiler sapa kalkma döneminde (tuz toksisitesinin çıkması ile) hasat edilmiş ve kuru madde verimi, yeşil aksam Na, K, N, P, Fe ve Zn konsantrasyonları ile K/Na oranları belirlenmiştir. Tuz uygulamaları ile T.
Özet (Çeviri)
Salinity is the most important problems threatening the arid and semi-arid regions. Increased salinity significantly limits crop production in agricultural areas. Salt stress, in addition to a variety of morphological evolution stages, cause many disruptions in cellular, physiological and molecular levels. In this study, under the TUBITAK Project (112 O 903), resistance to salinity of 57 different T. spelta genotypes determined from 2 years of field experiments were tested under greenhouse conditions. Control and two different salt (0, 6, and 12 dS/m) applications with three replications have been used in a randomized block design greenhouse experiment. Plants have been harvested at jointing stage (with the the apperarance of salt toxicities), and dry matter yield, green parts Na, K, N, P, Fe and Zn concentrations and K/Na ratio were determined.