Ülkemizde merkez bankacılığı ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı sorunu
  1. Tez No: 43096
  2. Yazar: ZEHRA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Merkez bankaları ticari bir kurum değildir. Kamu yararına hizmet eden bir kurum dur. Genel olarak merkez bankaları halka doğrudan kredi açmaz. Devletin ve bankala rın bankasıdır. Günümüzde kağıt para emisyonu, belirli kurallara uyulmak koşuluyla sadece mer kez bankalarının elindedir. Bunun dışında merkez bankalarının reeskont oranını belirle mek, açık piyasa işlemleri yapmak, karşılık oranlarım belirlemek, kredi tavanlarım sap tamak, gibi görevleri vardır. Merkez bankalarının yukarıda kısaca değinilen işlemlerini gören bankalar haline gelmeleri uzun bir gelişmenin sonucudur. Ük zamanlarda, merkez bankalarının özel sermayenin yönetimi altında bulunma sında bir sakınca görülmemiştir. Çünkü bu dönemde banknot, madeni paralan %100 oranında temsil etmiştir. Daha sonra banknotun temsil ettiği madeni paralardan bağım sız bir ödeme aracı durumuna gelmesi devletlerin merkez bankalarına ilgisini arttırmış tır. Devletin merkez bankası ile olan ilişkileri zaman ve iktisadi hayattaki gelişmelere göre değişmektedir. Son zamanlarda dışa açık büyüme politikaları ve liberal ekonomi göriişünün önem kazanması merkez bankalanmn bağımsızlığı konusunun önem kazan masına yol açmıştır. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY Central bank is not a commercial institution. Its on institution that is working for the public interest. Genrally the central banks don't credit to people directly, it is the bank of banks and government Nowodays the banknote emission, conforming to certain rules, is only in the power of central banks In addition to this, the central banks have the tasks of determining redis count rate, realising money market operations determining the proportions of amounts paid and fixing credit ceilings. It's a result of long - term development that the central banks have become such banks which accomplish the above mentioned functions. At the beginning, there wasn't any objection to the central banks being under the administration of private capital. Because at that period, banknote represented coins 100%. When banknote become a payment instrument independent from coins, the go vernments showed more interesent in central banks. The relationships between central banks and gevernments change according to ti me and developments in econamy. Recently, because of the policies of growing towaids outside and importance of liberal economy, the fact that the central banks must be in in dependent has become very important VI